‚Stovky střel a urputné střety.‘ Asadova armáda útočí nedaleko izraelských hranic na povstalce

Syrské vládní síly od nedělního časného rána intenzivně ostřelují strategickou provincii Kunajtra na jihu země, kterou dosud ovládají povstalci. Ve velké ofenzivě v regionu sousedícím s Izraelem okupovanými Golanskými výšinami zaznamenaly první úspěch, když dobyly lokalitu Mašara, informovala podle agentur Reuters a AFP Syrská organizace pro lidská práva (SOHR).

Damašek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Její šéf Ramí Abdar Rahmán upřesnil, že na různé cíle v provincii bylo vypáleno kolem 800 střel a granátů a mezi vládními vojáky a povstalci se odehrávají urputné střety.

Mašara podle SOHR čelila také leteckým útokům patrně ruských stíhaček. Žádná bilance případných obětí není zatím podle agentury AFP k dispozici.

Po získání kontroly nad Damaškem a jeho okolím zahájily vládní síly za podpory Ruska 19. června ofenzivu proti provincii Dará ovládané povstalci. Za necelé tři týdny syrská armáda město Dará dobyla, 12. července tam vztyčila státní vlajku a začala vyjednávat o předání města Dará státu.

Dohoda počítá i s ruskou vojenskou policií

Podle dosažené úmluvy bojovníci souhlasili s vládním návrhem, který zahrnuje amnestii a umožnění odchodu těch povstalců, kteří s dohodou nesouhlasí, do částí Sýrie, které jsou stále v rukou rebelů.

Syrské státní sdělovací prostředky tvrdí, že povstalci přistoupili na to, že odevzdají těžké a středně těžké zbraně.

Izraelská armáda kvůli příhraničním bojům poslala k Sýrii další tanky a dělostřelectvo

Číst článek

Dohoda počítá dále s rozmístěním ruské vojenské policie, která bude zajišťovat pořádek a umožní vládě převzít úřady.

Evakuace povstalců a civilistů z Dará začala v neděli dopoledne, informovaly zdroje z řad rebelů a potvrdila SOHR.

Mluvčí povstalecké Syrské svobodné armády (FSA) abú Šajmá agentuře Reuters řekl, že nejméně 500 bojovníků nastoupilo asi do 15 autobusů, které po kontrole na okraji města zamíří na sever země. On sám prý také odjíždí.

Povstalecký velitel abú Baján řekl, že většina rebelů z Dará se rozhodla zůstat, než aby čelili nejisté budoucnosti. Doufají podle něj, že Rusové dodrží své sliby, že je ochrání proti jakékoliv odplatě syrských úřadů.

'Nezapomenu na tisíce zabitých'

Bojovník Abdalláh Masalmá, který se rozhodl pro odchod, ale při nástupu do autobusu řekl: „Nemůžu zapomenout na tisíce těch, které režim zabil a nechal za sebou jen sirotky, zraněné a vězně. Nedůvěřuji Rusům ani režimu.“

Syrská agentura SANA v neděli informovala, že rebelové v Dará předávají syrské armádě své těžké zbraně, a doprovodila tuto zprávu záběry.

Do oblastí kontrolovaných vládou na jihozápadě Sýrie v neděli dorazil humanitární konvoj. Do měst Nasíb a Um-Majasín v provincii Dará blízko hraničního přechodu s Jordánskem dopravilo 16 kamionů 3000 potravinových balíčků. Konvoj doprovází delegace, v níž je koordinátor humanitární pomoci OSN pro Sýrii Alí Zaatarí a zástupci Mezinárodního výboru Červeného kříže.

Jih Sýrie, který je v současnosti hlavním terčem snah režimu o ovládnutí, tvoří tři provincie: Suvajda, která je už pod úplnou kontrolou Damašku, Dará podřízená z více než 84 procent režimním silám a Kunajtra, kterou povstalecké skupiny kontrolují ještě ze 70 procent, uvedla SOHR.

Za silné podpory Moskvy syrský režim od začátku letošního roku podle SOHR urychluje sled vítězných operací a kontroluje v současnosti 61 procent syrského území.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme