Při explozi bomby na severovýchodě Sýrie zemřelo několik lidí. Turecko viní z útoku kurdské milice

Nedaleko města Tall Abjad na severovýchodě Sýrie poblíž tureckých hranic v neděli explodovala bomba nastražená v autě, podle Ankary zemřelo osm civilistů a 20 dalších bylo zraněno. Syrská organizace pro lidská práva uvedla, že zemřelo pět lidí a 13 bylo zraněno, nespecifikovala ale, zda šlo o civilisty. Turecké ministerstvo připsalo útok kurdským milicím YPG, Syrská organizace pro lidská práva pachatele nezná, uvedla AFP.

Damašek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

K výbuchu bomby nastražené v autě došlo ve městě Tall Abjad poblíž tureckých hranic. | Foto: Khalil Ashawi | Zdroj: Reuters

Ankara zahájila před měsícem vojenskou operaci na severovýchodě Sýrii s cílem vyhnat od svých hranic kurdské milice YPG, které považuje za teroristy a které ale spolu s USA v předchozích letech výrazně pomohly v Sýrii územně porazit organizaci Islámský stát.

Turecko hrozí, že od pondělí začne do Evropy vydávat bojovníky Islámského státu

Číst článek

Washington ale minulý měsíc z této oblasti na severovýchodě Sýrie své vojáky stáhl, Kurdové pak na pomoc pozvali syrskou armádu. Ta se z této oblasti stáhla před několika lety během občanské války, kdy oblast ovládly jednotky v čele s YPG.

Turecká invaze, kterou zastavilo nejprve příměří vyjednané Washingtonem a pak druhé příměří vyjednané Moskvou, pomohla Ankaře ovládnout v Sýrii území podél jihovýchodních tureckých hranic v délce asi 120 kilometrů a do hloubky asi 30 kilometrů.

Přemístění uprchlíků

V této oblasti chce Turecko vytvořit podle svých slov „bezpečnou zónu“, kam chce přemístit na dva miliony ze 3,6 milionu Syřanů, kteří před občanskou válkou od roku 2011 utekli do Turecka.

Operace Ankary na severovýchodě Sýrie si vyžádala životy několika desítek civilistů a vyhnala z domovů desítky tisíc lidí, zejména Kurdů. V tomto regionu totiž během občanské války vznikla neoficiální kurdská autonomie, kterou Damašek neuznal a v níž byly hlavní obranou silou arabsko-kurdské milice SDF, včele s YPG.

Právě obavy z narůstajícího vlivu Kurdů u svých hranic vedly Ankaru k nynější operaci, na jihovýchodě Turecka totiž žije početná kurdská menšina a operují tam kurdští separatisté.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme