Sýrie chce přes mezinárodní odpor pokračovat v krveprolití
Mezinárodní tlak na syrský režim sílí. Už i arabské státy odvolávají své velvyslance na protest proti krvavým střetům armády s civilisty. A Spojené státy možná vyzvou Bašára Asada k rezignaci. Nejvíce se ale angažuje Turecko, které se Sýrií sousedí.
Turecko považuje syrskou revoluci za takřka svůj vlastní domácí problém, bojuje se i na jeho hranici, potýká se s uprchlíky a veřejnost sympatizuje se syrskou opozicí. Obě země doposud měly velmi dobré vztahy. Ministr zahraničí Turecka proto Sýrii navštívil a snažil se prezidenta Asada přesvědčit o nutnosti demokratických reforem. A jak řekl po návratu do Ankary, vysvětlil mu, že nasazení armády proti civilistům je neakceptovatelné.
Aktuální situaci v Sýrii přiblížil v Odpoledním Radiožurnálu Ondřej Bouda ze zahraniční redakce
Ovšem z vyjádření Damašku se zdá, že se politici snad ani nesešli; nebo že každý mluvil s někým úplně jiným. Asad sice řekl, že chce zavádět nějaké reformy, ale podle něj se oba shodli, že Sýrie bude příkladem pro celý region, až ‚armáda potlačí teroristy‘. Režim stále považuje vojenskou operaci za legitimní a hodlá v ní pokračovat až do 'vítězného konce'.
Nová operace u tureckých hranic
Muslimové po celé Sýrii využívají ramadánu k večerním demonstracím proti diktatuře. Armáda tak v posledních dnech útočila na řadu vesnic, které dosud byly klidné. Po včerejších jednáních s Tureckem dnes syrská armáda zahájila novou operaci ve dvou městech u tureckých hranic.
Scénář je stále stejný: do města či vesnice vjedou tanky, které ničí civilní budovy a z několika autobusů za nimi vyrazí vojáci. Ve městě rozmístí ostřelovače a střílí do lidí. Boje si podle humanitárních organizací už vyžádaly na 2 a půl tisíce převážně civilních obětí.
Spekulace o rozkolu v nejvyšším vedení
Velkou neznámou je ale jednota syrského režimu. Spekuluje se o tom, že Asad v pondělí sesadil ministra obrany, který údajně nechtěl nasazovat armádu proti lidem. Arabské noviny jsou přesvědčené, že ve vedení státu je rozkol, který se prohlubuje. Ale i kdyby, tak se zdá, že přívrženci tvrdé linie zatím převažují.
Moskva podezřívá NATO, že připravuje vojenskou intervenci, i když tuto variantu všichni popírají. Spojené státy chtějí zpřísnit sankce proti Sýrii. Na konkrétním postupu se budou dohadovat právě s Tureckem, které dosud mělo na Sýrii velký vliv. Turecký ministr zahraničí po návštěvě v Damašku považuje za klíčové několik příštích dnů.
Bude záležet na tom, zda si Asadův režim vezme jeho rady k srdci, nebo bude pokračovat tak jako dosud. Z toho, co se děje v posledních dnech i dnes, to ale vypadá, že Damašek se snaží brutální silou co nejrychleji rozbít odpor obyvatel. Zatím ale marně.