Syrská armáda v roce 2017 použila chlór a sarin, zjistila organizace proti chemickým zbraním

Letectvo syrského prezidenta Bašára Asada podle závěrů vyšetřovacího týmu Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW) v březnu 2017 svrhlo na vesnici v západosyrské provincii Hamá bomby obsahující chlór a nervový plyn sarin. Ke spáchání útoku armáda podle vyšetřovatelů využila vrtulník a bitevníky ruské výroby Suchoj Su-22. Informovala o tom agentura Reuters.

Haag Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podle nových závěrů vyšetřovatelů je důvodné podezření, že při útocích, které se odehrály koncem března 2017 v Latámině, byl použit chlor a sarin, a že útočili piloti syrského letectva (ilustrační foto) | Zdroj: Reuters

Zvláštní vyšetřovací tým byl zřízen členy OPCW v roce 2018 s cílem identifikovat pachatele nelegálních útoků. Dosud OPCW mohla pouze sdělit, zda se stal chemický útok, nikoliv však, kdo jej spáchal.

USA obvinily Sýrii, že falešně nařkla povstalce z útoku chlorem. Chemické zbraně údajně použil režim Asada

Číst článek

Podle nových závěrů vyšetřovatelů je důvodné podezření, že při útocích, které se odehrály koncem března 2017 v Latámině, byl použit chlor a sarin, a že útočili piloti syrského letectva.

Damašek a Rusko, které je jeho spojencem, obvinění z páchání chemických útoků opakovaně odmítly. Podle nich chemické útoky zinscenovala opozice s cílem očernit syrskou armádu. O dalších krocích by podle OPCW nyní měli rozhodnout členské státy a generální tajemník OSN António Guterres.

Vyšetřovací a identifikační tým (IIT) OPCW, proti jehož zřízení se postavily Moskva a Damašek, uvedl, že útoky z 24., 25. a 30. března v Latámině měly dopad asi sto lidí.

„V postupu vyšetřování byly zváženy různé hypotézy, IIT postupně dospěl k tomu, že toto jsou jediné možné závěry, k nimž šlo dojít na základě získaných informací,“ stojí ve zprávě.

Letadla ze Šajrátu a Hamá

Padesátá brigáda a 22. divize syrského letectva podle zprávy svrhly bomby M4000 se sarinem na Latáminu a chlor na nemocnici. Letouny vzlétly ze základem Šajrát a Hamá.

„Vojenské operace strategického druhu, jako byly tyto tři útoky, se mohou odehrát pouze na základě nařízení z nejvyšších kruhů syrských ozbrojených sil,“ stálo ve zprávě.

Zpráva OPCW: vyšetřování chemického útoku v Dúmě neprokázalo užití nervově paralytické látky

Číst článek

Tým OPCW sice identifikoval piloty letounů, ale ze zprávy, kterou má obdržet 193 členských států OPCW, jejich jména odstranil. „Existují pádné důvody se domnívat, že pachatelé... byli jedinci patřící syrskému arabskému letectvu,“ uvedl pouze šéf týmu OPCW Santiago Oñate Laborde.

Šéf OPCW Fernando Arias uvedl, že mezinárodní společenství a generální tajemník OSN Guterres, by měli po zveřejnění zprávy „podniknout libovolné kroky, které považují za vhodné a nutné“.

Organizace pro zákaz chemických zbraní je mezinárodní organizace, která monitoruje dodržování Úmluvy o chemických zbraních. Svou činnost OPCW začala vykonávat 29. dubna 1997, kdy úmluva o chemických zbraních nabyla účinnosti.

V posledních letech se světová pozornost k organizaci obracela zejména v souvislosti se spory mezi Sýrii a Ruskem na jedné straně a Spojenými státy, Francií a Velkou Británií na straně druhé.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme