Sýrie dál potlačuje nepokoje, Saúdská Arábie prý uzná opoziční vládu

Syrská armáda začala s rozsáhlou ofenzivou v Homsu, které je ohniskem protivládních nepokojů. Ve městě se podle opozičních zdrojů ozývá exploze a střelba. Syrská národní rada oznámila, že Saúdská Arábie je připravena uznat ji jako představitele syrského lidu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Děti s vlajkami syrské opozice během protestů proti prezidentovi Bašáru Asadovi nedaleko Homsu | Zdroj: Reuters

Súdánský šéf pozorovatelské mise Ligy arabských států generál Dabí řekl, že v posledních třech čtyřech dnech se výrazně zvýšil počet násilností. Generálovi přitom bylo dříve vyčítáno, že je příliš shovívavý vůči syrskému režimu.

V Homsu už také nejde jen o útoky vládních sil na demonstranty a povstalce, nebo o povstalecké útoky na vládní síly. Stále více se ukazuje, že dochází k vraždění a k únosům z náboženských důvodů – mezi alávity, kteří jsou součástí vládnoucího režimu, a většinovými sunnity.

Přehrát

00:00 / 00:00

Situaci v Sýrii shrnuje blízkovýchodní zpravodaj ČRo Břetislav Tureček

O situaci v Sýrii bude jednat Rada bezpečnosti OSN, která projedná i návrh rezoluce podporující požadavek Ligy arabských států, aby se prezident Bašár Asad vzdal moci.

Podle blízkovýchodního zpravodaje ČRo Břetislava Turečka se však nedá očekávat, že by Rada bezpečnosti vydala nějaké zásadní stanovisko. Rusko sice naznačilo ochotu jednat o nové rezoluci, ale zároveň nehodlá připustit schválení dokumentu, ve kterém by byla výzva k odstoupení prezidenta Asada.

Pokud by se Rada bezpečnosti na něčem shodla, půjde zřejmě jen o kompromis, který žádný průlom nepřinese.

V arabských médiích se mezitím objevila informace od protivládní Syrské národní rady, že by ji mohla Saúdská Arábie uznat coby legitimního představitele země.

Syrská národní rada ani Saúdská Arábie ji však nepotvrdily. „Je to pokusný balónek, který ukazuje, že jsou země, zejména konzervativní monarchie v čele se Saúdskou Arábií, které zcela jednoznačně podporují syrskou opozici a odmítají setrvání Bašára Asada u moci,“ vysvětluje zpravodaj ČRo.

V britském deníku The Times se včera objevila zpráva, že Saúdská Arábie a Katar mají začít posílat zbraně svobodné syrské armádě, tedy rebelům a dezertérům syrské armády. Opozice tak dostává stále silnější podporu ze zahraničí. Přesto má v konfliktu stále navrch Asadův režim.

Během deseti měsíců nepokojů a protestů proti vládě prezidenta Bašára Asada už v Sýrii zemřelo přes 5000 lidí. Další tisíce Syřanů drží vládní ozbrojené síly bez soudu v tajných věznicích.

Armáda zahájila rozsáhlou ofenzivu ve městě Homs, které je centrem protivládního odporu

Martina Hanáčková, Břetislav Tureček, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme