Sýrie doufá v politické uvolnění

Turbulence, kterými prochází už několik měsíců arabský svět, nutí k reformním krokům i vedení jednoho z nejtvrdších režimů regionu. V syrském parlamentu má dnes vystoupit prezident Bašár Asad. Po týdnech demonstrací, při nichž Asadovy pořádkové síly zabily desítky stoupenců opozice. Prezident včera přijal demisi vlády a čeká se, že dnes oznámí změny, které by měly alespoň částečně uvolnit tuhý systém, kterým vláda kontroluje média nebo činnost politických stran.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sýrie doufá ve větší politickou svobodu

Sýrie doufá ve větší politickou svobodu | Zdroj: ČTK

Bašár Asad by měl údajně především zrušit výjimečný stav, který v zemi panuje skoro padesát let, od nástupu strany Bass k moci. Podle blízkovýchodního zpravodaje Břetislava Turečka zatím není potvrzené, zda takový ústupek nabídne, ale hodně se o tom spekuluje.

„Byla by to velká změna pro politický život v zemi a velký posun od současného stavu. Na základě současné právní úpravy je v Sýrii zakázané shromažďování s výjimkou vládně povolených demonstrací. Bezpečnostní aparát může lidi zatýkat a věznit bez obvinění a bez soudů. Vojenská justice mnohdy operuje místo civilní,a to i v případech, kde civilní soudy stačí,“ popisuje syrskou situaci Tureček.

Přehrát

00:00 / 00:00

Břetislav Tureček o aktuální politické situaci v Sýrii v Osvěnách dne.mp3

Protivládní aktivisté a diplomati v Damašku ale pochybují o tom, že prezident odvolá kompletně opatření spojená s výjimečným stavem. Mohl by je ale vzápětí nahradit podobnou legislativou.

„Režim má dost důvodů obávat se chaosu a opozičních skupin. V 70. a 80. letech bylo pro Sýrii velkým problémem místní skupiny, hlásící se k Muslimskému bratrstvo a vedoucí ozbrojený boj proti režimu,“ vysvětluje Tureček a dodává:

„Asi před 6 – 7 lety měl režim problém zvládnout kurdskou národní revoltu, bylo to pro režim velmi nebezpečné a šířilo se to po celé zemi. Režim si tedy může ponechat nástroje, jak opozici udržet v určitých mezích.“

Další věc, o které se podle Turečka hodně mluví, je možnost změny ústavy: „V článku 8 je totiž zmíněná vedoucí úloha strany Bass ve společnosti i ve státním zřízení, jako to bylo u nás do roku 1989.“

To by také rozšířilo možnosti opozici a politické svobody, zemi totiž řídí Bass - Strana arabské socialistické obrody a Národní pokroková fronta, sdružující asi desítku stran, které musejí vyhovovat vládou dané linii.

„Pokud by se tento článek ústavy změnil, mohly by přibýt jiné politické strany a pokrokové proudy,“ odhaduje blízkovýchodní zpravodaj Českého rozhlasu Břetislav Tureček.

Veronika Sedláčková, Aneta Vojtěchová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme