Zajatce za nemocné. V syrské Ghútě skončila plánovaná evakuace

V Sýrii v pátek skončila dohodnutá evakuace těžce nemocných lidí z obléhané východní Ghúty. Od úterka odtud bylo odvezeno 29 pacientů, kteří potřebují léčbu, jež v Ghútě není dostupná. Jejich odvoz byl možný díky dohodě mezi syrským režimem a bojovníky, kteří východní Ghútu ovládají. Ti museli výměnou propustit 29 zadržovaných lidí.

Damašek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podle místních zdrojů byla v noci na pátek odvezena poslední skupina 13 civilistů, v níž bylo šest dětí a čtyři ženy. | Foto: Reuters | Zdroj: Reuters

Podle místních zdrojů byla v noci na pátek odvezena poslední skupina 13 civilistů, v níž bylo šest dětí a čtyři ženy. Podobně jako skupiny odvážené v úterý a ve středu byli i v pátek pacienti převezeni do nemocnic v Damašku. Mnozí z nich podle Mezinárodního výboru Červeného kříže trpí rakovinou, chronickými nemocemi a onemocněním srdce.

Červený kříž spustil evakuaci nemocných z rebely ovládaného syrského města Ghúta

Číst článek

Svědci v pátek viděli převážet šestadvacetiletou ženu, která má meningitidu, byla téměř v bezvědomí a dýchala s pomocí přístroje. Z Ghúty odjel také třicetiletý muž trpící rakovinou tlustého střeva a desetiletý chlapec s amputovanou nohou.

Strach ze zatčení

Syrská armáda východní Ghútu obléhá od roku 2013. Nynější dohoda počítala s tím, že si obě strany vymění 29 lidí, přičemž rebelové vydají zajatce a vláda přijme těžce nemocné. Jedenáct lidí z původního seznamu pacientů bylo nahrazeno, protože se během evakuace ukázalo, že dvě osoby už zemřely a devět odmítlo odejít ze strachu ze zatčení. Vláda v rámci dohody neposkytla evakuovaným žádnou záruku bezpečnosti.

Koordinátor humanitárních operací OSN Jan Egeland dohodu kritizoval, protože podle něj jsou nemocní využíváni k výměně za rukojmí v rámci evakuace, na niž mají právo.

Východní Ghúta je poslední větší území u Damašku ovládané odpůrci syrské vlády. Žije v ní asi 400 tisíc lidí. Má tam platit klid zbraní, jak to stanovila předchozí dohoda mezi syrskou vládou, Ruskem, Íránem a Tureckem. Před šesti týdny tam ale byly obnoveny boje, při nichž zahynulo podle místních zdrojů několik desítek civilistů.

ČTK, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme