Zajatce za nemocné. V syrské Ghútě skončila plánovaná evakuace

V Sýrii v pátek skončila dohodnutá evakuace těžce nemocných lidí z obléhané východní Ghúty. Od úterka odtud bylo odvezeno 29 pacientů, kteří potřebují léčbu, jež v Ghútě není dostupná. Jejich odvoz byl možný díky dohodě mezi syrským režimem a bojovníky, kteří východní Ghútu ovládají. Ti museli výměnou propustit 29 zadržovaných lidí.

Damašek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podle místních zdrojů byla v noci na pátek odvezena poslední skupina 13 civilistů, v níž bylo šest dětí a čtyři ženy. | Zdroj: Reuters

Podle místních zdrojů byla v noci na pátek odvezena poslední skupina 13 civilistů, v níž bylo šest dětí a čtyři ženy. Podobně jako skupiny odvážené v úterý a ve středu byli i v pátek pacienti převezeni do nemocnic v Damašku. Mnozí z nich podle Mezinárodního výboru Červeného kříže trpí rakovinou, chronickými nemocemi a onemocněním srdce.

Červený kříž spustil evakuaci nemocných z rebely ovládaného syrského města Ghúta

Číst článek

Svědci v pátek viděli převážet šestadvacetiletou ženu, která má meningitidu, byla téměř v bezvědomí a dýchala s pomocí přístroje. Z Ghúty odjel také třicetiletý muž trpící rakovinou tlustého střeva a desetiletý chlapec s amputovanou nohou.

Strach ze zatčení

Syrská armáda východní Ghútu obléhá od roku 2013. Nynější dohoda počítala s tím, že si obě strany vymění 29 lidí, přičemž rebelové vydají zajatce a vláda přijme těžce nemocné. Jedenáct lidí z původního seznamu pacientů bylo nahrazeno, protože se během evakuace ukázalo, že dvě osoby už zemřely a devět odmítlo odejít ze strachu ze zatčení. Vláda v rámci dohody neposkytla evakuovaným žádnou záruku bezpečnosti.

Koordinátor humanitárních operací OSN Jan Egeland dohodu kritizoval, protože podle něj jsou nemocní využíváni k výměně za rukojmí v rámci evakuace, na niž mají právo.

Východní Ghúta je poslední větší území u Damašku ovládané odpůrci syrské vlády. Žije v ní asi 400 tisíc lidí. Má tam platit klid zbraní, jak to stanovila předchozí dohoda mezi syrskou vládou, Ruskem, Íránem a Tureckem. Před šesti týdny tam ale byly obnoveny boje, při nichž zahynulo podle místních zdrojů několik desítek civilistů.

ČTK, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme