250 civilistů, včetně 54 dětí. Počet obětí náletu v syrské Ghútě dál roste

Při náletech syrské armády na východní Ghútu u Damašku zahynulo od nedělního večera 250 lidí, včetně nejméně 54 dětí. Exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR) oznámila, že jen během úterý si nálety vyžádaly 106 lidských životů. Od neděle pak bylo podle zdrojů organizace zraněno přes 850 lidí. Proti útokům na lidi protestoval Dětský fond OSN (UNICEF).

Damašek (Aktualizováno: 21:31 20. 2. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dům zničený bombardováním v Sýrii (ilustrační foto) | Foto: Bassam Khabieh | Zdroj: Reuters

SOHR, která informace získává od svých informátorů v terénu, o obětech v Ghútě informuje průběžně, podle její ranní zprávy si pondělní útoky vyžádaly zhruba 100 životů.

Občanská válka v Sýrii přerostla v mezinárodní konflikt. Konec je v nedohlednu

Číst článek

Za uplynulých 48 hodin tak podle organizace jde o nejvyšší počet smrtelných obětí bombardování ve východní Ghútě za uplynulé tři roky, tedy od chemického útoku v roce 2013, který si vyžádal stovky životů. Dnes boje pokračují třetím dnem.

Pondělní počet obětí je za poslední tři roky nejhorším jednodenním účtem. Při náletu byly zasaženy i čtyři provizorní nemocnice a zničeny některé hlavní přístupové silnice, po nichž se občas podaří dostat do povstalecké enklávy konvoj s humanitární pomocí OSN. 

Naposledy tam náklad potravin a léků pro 7200 lidí dorazil minulý týden, předtím to bylo loni v listopadu.

(De)eskalační zóna

Východní Ghúta je jednou z takzvaných deeskalačních zón, na kterých se dohodly Rusko, Turecko a Írán. Syrský režim ale tvrdí, že v oblasti bojují příslušníci Al-Káidy, kterých se dohoda netýká.

OSN vyzvalo v pondělí k okamžitému zastavení bojů, humanitární situace se údajně vymyká kontrole. „Nedávná eskalace násilí zhoršuje humanitární situaci, která je už tak hrozivá," řekl nový koordinátor humanitární pomoci pro Sýrii Panos Mumtzis.

Syrská armáda od pondělka zprávy o desítkách obětí nekomentovala a syrské státní sdělovací prostředky pouze informují o palbě povstalců z východní Ghúty na Damašek.

UNICEF beze slov

UNICEF ve svém prohlášení uvedl, že mu „došla slova pro popis utrpení dětí v Ghútě a pro vylíčení vlastního rozhořčení“. „Mohou ti, kteří působí toto utrpení, své barbarské činy něčím ospravedlnit?“ táže se organizace.

Oblast východní Ghúty je v obležení vládní armádou už pátým rokem. Jde o poslední větší území v blízkosti syrské metropole, které mají pod kontrolou odpůrci syrské vlády. V obležení zde žije na 400 000 lidí, kteří trpí nedostatkem potravin a léků.

Syrská vláda zintenzivnila boje za znovudobytí východní Ghúty začátkem tohoto měsíce a od té doby při nich zemřelo několik stovek lidí. V uplynulých týdnech syrské vládní jednotky podporované Ruskem zesílily i bombardování severozápadní provincie Idlib ovládané rebely.

Zmocněnec OSN pro Sýrii Staffan de Mistura minulý týden varoval, že Sýrie se ocitla v jedné z nejnebezpečnějších etap občanské války, která trvá od roku 2011.

Štěpán Macháček, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme