Blesková zpráva

Moravou se prohnalo tornádo

Příměří v syrské Ghútě nevydrželo ani pět hodin. Rusko obvinilo povstalce, že zaútočili na koridory

Ve východní Ghútě u Damašku v úterý v 8.00 SEČ začalo platit pětihodinové příměří, které mělo umožnit evakuaci civilistů. Brzo byla ale obnovena palba, z níž Rusko jako spojenec syrské vlády obvinilo povstalecké skupiny působící na tomto území. Dvě ze skupin účast na palbě popřely. Obnovení bojů potvrdila také OSN. Podle agentury AFP od vyhlášení příměří přišel o život jeden civilista.

Damašek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Město Douma v syrské východní Ghútě | Foto: Bassam Khabieh | Zdroj: Reuters

Klid zbraní nařídil ruský prezident Vladimir Putin, jehož země je spojencem syrské vlády. Podle představ Moskvy mají vzniknout koridory, kterými se budou moci evakuovat civilisté.

Rusko otevře ve zdecimované syrské Ghútě humanitární koridor, zní z ministerstva obrany

Číst článek

V noci na úterý sice panoval podle exilové organizace ochránců lidských práv (SOHR) klid a ráno byl ohlášen začátek příměří. Po několika hodinách se objevily zprávy o obnovení palby.

Ruský generál Viktor Pankov řekl, že v devět hodin místního času (v osm SEČ) byl „otevřen humanitární koridor pro civilisty", ale civilisté podle něj nemohli kvůli ostřelování koridoru odejít. Ruská armáda tvrdí, že syrští vojáci se střelby zdrželi a na povstalecké útoky nereagovali.

SOHR zaznamenal útoky na dvě místa ve východní Ghútě. Podle této organizace vrtulníky shazovaly bomby.

1000 lidí potřebuje evakuaci

Mluvčí Úřadu OSN pro koordinaci humanitárních záležitostí (OCHA) Jens Laerke řekl, že je třeba, aby bylo nastoleno a dodrženo 30denní příměří, jak žádá rezoluce Rady bezpečnosti OSN přijatá v sobotu.

Asadův režim nerespektuje rezoluci OSN. Německo a Francie chtějí po Rusko nátlak na Damašek

Číst článek

Příměří vyhlášené Ruskem OSN označuje za jednostranný krok. „Je to otázka života a smrti, potřebujeme, aby boje ustaly na 30 dní," řekl Laerke. Na seznamu lidí, kteří potřebují ze zdravotních důvodů evakuaci, je na 1000 lidí.

Mluvčí skupiny Fajlak ar-Rahman, což je jedna z radikálních organizací, které jsou ve východní Ghútě přítomny, v reakci na dřívější zprávy o ostřelování humanitárních tras popřel, že povstalci brání lidem odejít.

Agentuře Reuters řekl, že nikdo se ke koridoru neodváží přiblížit, protože jde o vojenskou oblast a lidé se bojí, že budou zatčeni nebo že muži budou po příchodu na území kontrolované vládou odvedeni do armády. Také šéf politického oddělení další ze skupin, Armády islámu, prohlásil, že tato skupina nikomu nebrání v odchodu a že se všichni civilisté musejí rozhodnout sami.

Intenzivní útoky

Mluvčí Mezinárodního výboru Červeného kříže Ingy Sedkyová upozornila, že na to, aby byly humanitární koridory funkční, je třeba je dobře připravit za souhlasu všech stran.

Bombardování syrské Ghúty nekončí. Radu bezpečnosti OSN čeká odložené hlasování o příměří

Číst článek

Podle AP si obyvatelé východní Ghúty, která je poslední oblastí ovládanou radikálními skupinami a oponenty syrské vlády v blízkosti Damašku, si z časově omezeného klidu zbraní dělají legraci na videu. Agentura AFP s některými obyvateli mluvila.

„Je to žert. Rusko tady každodenně zabíjí a shazuje na nás bomby. Nedůvěřuji jim (vyhlašovatelům příměří) a nehodlám s rodinou odejít (humanitárními trasami). Kdybych na to přistoupil, vláda mě okamžitě nechá odvést do armády a budu muset bojovat proti jiným Syřanům," řekl agentuře Sámir Bujadaní.

Syrská armáda a její spojenci v minulých dnech zintenzivnili útoky proti východní Ghútě a za minulý týden podle SOHR a místních zdravotníků a záchranářů přišlo o život na 500 lidí. V několikaletém obležení je v této části Sýrie podle odhadů až 400 000 lidí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme