Sýrie reaguje na rozhodnutí USA o Golanských výšinách. Požádala o mimořádné zasedání Rady bezpečnosti

Damašek v úterý požádal kvůli svrchovanosti nad syrskými Golanskými výšinami o mimořádné zasedání Rady bezpečnosti OSN. Informovala o tom ve středu agentura AFP s odvoláním na diplomatické zdroje. Americký prezident Donald Trump v pondělí podepsal dekret, kterým Spojené státy uznávají svrchovanost Izraele nad Golanskými výšinami.

New York Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Syrský voják na hranici mezi Sýrií a Izraelem okupovanými Golanskými výšinami | Foto: Omar Sanadiki | Zdroj: Reuters

Golany jakožto strategicky významnou oblast na jihozápadě Sýrie židovský stát obsadil za války v roce 1967 a v roce 1981 ji v rozporu s rezolucí Rady bezpečnosti OSN anektoval.

Trump se sešel s Netanjahuem, podpisem dekretu uznal svrchovanost Izraele nad Golanskými výšinami

Číst článek

Datum mimořádného zasedání musí určit předsedající stát Rady bezpečnosti OSN. Tím je do konce března Francie. Pokud tak neučiní do neděle, volba termínu padne na Německo.

Podle jednoho z diplomatů, na nějž odkazuje agentura AFP, není jisté, zda se mimořádné zasedání bude konat. Stačí, aby jedna z členských zemí Rady bezpečnosti OSN vyvolala procedurální hlasování a devět členů se během něj postavilo proti.

Svůj odmítavý postoj vůči Trumpově kroku v úterý zdůraznilo pět spojenců USA z Evropské unie. Francie, Velká Británie, Německo, Polsko a Belgie, které jsou členy Rady bezpečnosti OSN, prostřednictvím svých velvyslanců při světové organizaci vydaly společné prohlášení, v němž uvádějí, že neuznávají izraelskou svrchovanost nad Golanskými výšinami.

„Anexi území silou zakazuje mezinárodní právo“ a jakékoli jednostranné změny hranic jdou proti „mezinárodnímu pořádku založenému na pravidlech a proti Chartě OSN“.

V pondělí uznání izraelské svrchovanosti nad Golanskými výšinami ze strany Spojených států odsoudily vedle Sýrie i Rusko či Turecko.

V úterý se k nim připojily země z oblasti Perského zálivu. Saúdská Arábie, Bahrajn, Katar, Kuvajt i Spojené arabské emiráty, tedy spojenci USA. Rozhodnutí amerického prezidenta kritizovaly a Golany označily za okupované arabské území. „Významně a negativně to ovlivní mírový proces na Blízkém východě, bezpečnost a stabilitu regionu,“ uvedla v prohlášení saúdskoarabská agentura SPA.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme