Česká diplomacie vyjednala v Sýrii propuštění dvou Evropanů. Hamáček s nimi letí do Prahy

Česko vyjednalo v Sýrii propuštění dvou vězněných humanitárních pracovníků z Evropy. Informaci, se kterou přišel server Aktuálně.cz, potvrdil Radiožurnálu politický tajemník ministerstva zahraničí Miroslav Poche (ČSSD).

Damašek/Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jan Hamáček

Jan Hamáček | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iRozhlas

Poche dodal, že oba Evropani jsou na cestě do Prahy na palubě vládního speciálu. Spolu s nimi letí z Damašku také ministr vnitra a zahraničí Jan Hamáček (ČSSD).

Za poslední dva dny uteklo z jihozápadní Sýrie přes 12 000 lidí

Číst článek

Na svobodu se věznění humanitární pracovníci dostali díky české velvyslankyni v Sýrii Evě Filipi, říká Poche. „To jednání vedla paní velvyslankyně Filipi jako jediná přítomná velvyslankyně z členských států Evropské unie. Myslím, že tím se ukázala velmi silná pozice České republiky v Sýrii a na Blízkém východě. Ta jednání trvala několik týdnů a jsem rád, že jsou úspěšná,“ řekl Poche Radiožurnálu.

K situaci se vyjádřil také ministr zahraničí Hamáček: „Jsem rád, že se nám podařilo vyjednat se syrskou stranou propuštění obou mužů a že jsou v pořádku.“

Ve čtvrtek v podvečer by měl letoun přistát v Praze. „Po příletu na Letiště Václava Havla v Praze budou oba propuštění předáni zástupcům velvyslanectví svých zemí,“ informovalo ministerstvo. Diplomacie oznámila, že s ohledem na zákon o utajovaných informacích a kvůli bezpečí obou pracovníků, nebude k případu sdělovat další podrobnosti.

Odsouzení útoků chemickými zbraněmi

Podle server Aktuálně.cz byli muži ve vězení několik měsíců. Dvojice byla zadržena kvůli nelegálnímu překročení syrské hranice.

‚Zničující válka.‘ Při náletech na Rakku se nebral ohled na civilisty, tvrdí Amnesty International

Číst článek

Česká republika je jedinou členskou zemí EU, která v Damašku drží diplomatické zastoupení na nejvyšší úrovni. Ostatní státy své velvyslance v průběhu války stáhly. Podle kritiků Česko tím, že zanechává v místě velvyslankyni, legitimizuje režim prezidenta Bašára Asada, kterému jsou přisuzovány válečné zločiny.

V Damašku se šéf české diplomacie krátce setkal se svým syrským protějškem Valídem Mualimem. Podle Černínského paláce Hamáček ocenil humanitární gesto syrské strany. Ministr také důrazně odsoudil použití chemických zbraní v Sýrii s tím, že musí být vyvozena odpovědnost pachatelů těchto útoků.

O cestě Hamáčka byla informována také šéfka unijní diplomacie Federica Mogheriniová. Hamáček při jednání s Mualimem zdůraznil společné postoje Evropské unie k řešení války v Sýrii. EU požaduje nevojenské řešení konfliktu, potrestání válečných zločinů a postupnou stabilizaci Sýrie posilování demokratických principů.

Veronika Šírová, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme