V syrském Idlibu skončilo bombardování, tisíce lidí se vrací domů. Celkem jich odešlo přes 38 tisíc

Tisíce lidí, kteří nedávno opustili své domovy kvůli násilnostem na severozápadě Sýrie, se začaly vracet domů. Reagovaly tak na pondělní oznámení Ruska a Turecka o vytvoření demilitarizované zóny oddělující bojující strany v provincii Idlib. Informovala o tom agentura AP s odvoláním na syrské aktivisty.

Damašek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Do Idlibu se vrací tisíce lidí. Skončilo tam bombardování a vznikla demilitarizovaná zóna. | Foto: Khalil Ashawi | Zdroj: Reuters

OSN minulý týden oznámila, že za prvních 12 zářijových dní kvůli bojům a intenzivnímu bombardování provincie Idlib a jejího okolí opustilo své domovy přes 38 500 lidí. Většina z nich směřovala k hranici s Tureckem, kde se nacházejí již nyní přeplněné uprchlické tábory.

‚Je možné nepřistoupit k vojenskému řešení,‘ prohlásil o syrském Idlibu ruský vyjednavač

Číst článek

Podle Úřadu OSN pro koordinaci humanitárních záležitostí se asi 4500 z těchto osob spontánně vrátilo domů, jakmile bombardování ustalo.

Exilová Syrská organizace pro lidská práva uvedla, že se od pondělí, kdy Rusko a Turecko přišlo se svým oznámením, vrátilo do svých domovů až 7000 lidí.

„Rozhodli jsme se vytvořit podél linie dotyku (vládních a povstaleckých jednotek) do 15. října patnáct až dvacet kilometrů širokou demilitarizovanou zónu,“ uvedl v pondělí ruský prezident Vladimir Putin.

Hlídkování v této zóně má probíhat koordinovaně. Ruský ministr obrany Sergej Šojgu v této souvislosti Putina doplnil ujištěním, že o žádnou novou vojenskou operaci v Idlibu se nejedná.

Ofenziva v Idlibu by podle Turků byla humanitární katastrofou. Rusko už s rebely ztrácí trpělivost

Číst článek

Provincie Idlib na severozápadě Sýrie je poslední větší baštou oponentů syrské vlády, která se podle očekávání stane cílem ofenzivy syrských vládních jednotek a jejich ruských a íránských spojenců.

Jednání mezi Moskvou, Teheránem a Ankarou s cílem ofenzivu odvrátit byla dosud neúspěšná. Ofenziva Damašku v Idlibu, s níž Turecko nesouhlasí, by mohla být rozhodující bitvou syrské války.

Z dojednané demilitarizované zóny mají podle Putina být „vyvedeni“ islamističtí radikálové včetně bojovníků fronty An-Nusra. K 10. říjnu mají být na návrh Erdogana ze zóny staženy tanky, raketové zbraně, děla a minomety všech bojových skupin stojících v opozici vůči Damašku.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme