‚Je možné nepřistoupit k vojenskému řešení,‘ prohlásil o syrském Idlibu ruský vyjednavač

Rusko doufá v mírové řešení situace v rebely ovládané severozápadní syrské provincii Idlib, ale věří, že je na Turecku, aby oddělilo radikální islamisty od umírněné opozice. V Ženevě to v úterý řekl ruský vyjednavač pro Sýrii Alexandr Lavrenťjev. Informovala o tom agentura Reuters.

Tento článek je více než rok starý.

Ženeva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Žena drží vlajku Svobodné syrské armády v tureckém Istanbulu před tím, než z města vyrazí konvoj s humanitární pomocí pro Idlib

Žena drží vlajku Svobodné syrské armády v tureckém Istanbulu před tím, než z města vyrazí konvoj s humanitární pomocí pro Idlib | Foto: Umit Bektas | Zdroj: Reuters

„Říkáme, že situaci v Idlibu by bylo nejlepší vyřešit mírově. Je možné nepřistoupit k vojenskému řešení,“ řekl Lavrenťjev po jednáních se zmocněncem OSN pro Sýrii Staffanem de Misturou. „Provincie Idlib je takříkajíc v zóně odpovědnosti Turecka; je na nich, aby oddělili umírněnou opozici od extremistů, fronty An-Nusra a dalších skupin, dalších teroristických skupin,“ pokračoval.

Provincie Idlib, kterou OSN označuje za takzvané „odkladiště“ lidí evakuovaných a vysídlených z jiných částí Sýrie v průběhu sedm let trvajícího konfliktu, je poslední větší baštou odpůrců syrské vlády.

Ofenziva v Idlibu by podle Turků byla humanitární katastrofou. Rusko už s rebely ztrácí trpělivost

Číst článek

Syrský prezident Bašár Asad, kterého podporuje Rusko a Írán, se nechal slyšet, že Idlib dostane zpět pod kontrolu Damašku. OSN ale varovala, že vojenská ofenziva v Idlibu by mohla způsobit humanitární katastrofu a přinutit na 800 000 lidí opustit své domovy.

Počet radikálů v Idlibu je stále vysoký a někteří si z civilistů dělají živé štíty. Lavrenťjev ale řekl, že se armáda pokusí minimalizovat počty civilních obětí v případě vojenské ofenzivy.

Současnou situaci zároveň komplikují útoky z Idlibu na ruskou leteckou základnu a pozice syrské armády, napsala agentura Reuters.

Lavrenťjev ale uvedl, že se ruský prezident Vladimir Putin a jeho turecký protějšek Recep Tayyip Erdogan snaží najít řešení. Doplnil, že Moskva a Ankara ví, kde jsou pozice extremistů. Zároveň přitom vyloučil, že by Idlib zůstal pod kontrolou „teroristických skupin“ s tím, že by taková situace představovala hrozbu pro Sýrii a pro svět. „Protože dnes jsou tam, zítra budou v nějakých jiných zemích, a i v Evropě nebo možná ve Spojených státech. Proto je nutné je eliminovat,“ pokračoval.

Prezidenti Ruska, Íránu a Turecka se setkali minulý pátek v Teheránu a hovořili o Idlibu. Navzdory naléhání Turecka, které se obává příchodu syrských uprchlíků k hranicím, se ale trojice tehdy zřejmě nedomluvila na klidu zbraní. Rusko, které je spojencem Damašku, upozornilo, že v Idlibu působí islamističtí teroristé, se kterými vyjednávat nelze. Zatímco Teherán a Moskva pomohly syrskému prezidentovi změnit průběh války v bitvách proti Západem podporovaným povstalcům i skupinám islamistů, Turecko je hlavním stoupencem syrské opozice a má v Sýrii své vojáky.

Ruský vyslanec při OSN Vasilij Něbenzja minulý týden prohlásil, že v Idlibu působí „40 až 45 ozbrojených skupin, tedy 50 000 lidí“. Skupina An-Nusra, hlásící se k síti Al-Káida, má podle něj 16 000 členů a ty skupiny, které "jsou připraveny dohodnout se na příměří, čítají 13 000 lidí“.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme