‚Je možné nepřistoupit k vojenskému řešení,‘ prohlásil o syrském Idlibu ruský vyjednavač

Rusko doufá v mírové řešení situace v rebely ovládané severozápadní syrské provincii Idlib, ale věří, že je na Turecku, aby oddělilo radikální islamisty od umírněné opozice. V Ženevě to v úterý řekl ruský vyjednavač pro Sýrii Alexandr Lavrenťjev. Informovala o tom agentura Reuters.

Ženeva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Žena drží vlajku Svobodné syrské armády v tureckém Istanbulu před tím, než z města vyrazí konvoj s humanitární pomocí pro Idlib | Foto: Umit Bektas | Zdroj: Reuters

„Říkáme, že situaci v Idlibu by bylo nejlepší vyřešit mírově. Je možné nepřistoupit k vojenskému řešení,“ řekl Lavrenťjev po jednáních se zmocněncem OSN pro Sýrii Staffanem de Misturou. „Provincie Idlib je takříkajíc v zóně odpovědnosti Turecka; je na nich, aby oddělili umírněnou opozici od extremistů, fronty An-Nusra a dalších skupin, dalších teroristických skupin,“ pokračoval.

Provincie Idlib, kterou OSN označuje za takzvané „odkladiště“ lidí evakuovaných a vysídlených z jiných částí Sýrie v průběhu sedm let trvajícího konfliktu, je poslední větší baštou odpůrců syrské vlády.

Ofenziva v Idlibu by podle Turků byla humanitární katastrofou. Rusko už s rebely ztrácí trpělivost

Číst článek

Syrský prezident Bašár Asad, kterého podporuje Rusko a Írán, se nechal slyšet, že Idlib dostane zpět pod kontrolu Damašku. OSN ale varovala, že vojenská ofenziva v Idlibu by mohla způsobit humanitární katastrofu a přinutit na 800 000 lidí opustit své domovy.

Počet radikálů v Idlibu je stále vysoký a někteří si z civilistů dělají živé štíty. Lavrenťjev ale řekl, že se armáda pokusí minimalizovat počty civilních obětí v případě vojenské ofenzivy.

Současnou situaci zároveň komplikují útoky z Idlibu na ruskou leteckou základnu a pozice syrské armády, napsala agentura Reuters.

Lavrenťjev ale uvedl, že se ruský prezident Vladimir Putin a jeho turecký protějšek Recep Tayyip Erdogan snaží najít řešení. Doplnil, že Moskva a Ankara ví, kde jsou pozice extremistů. Zároveň přitom vyloučil, že by Idlib zůstal pod kontrolou „teroristických skupin“ s tím, že by taková situace představovala hrozbu pro Sýrii a pro svět. „Protože dnes jsou tam, zítra budou v nějakých jiných zemích, a i v Evropě nebo možná ve Spojených státech. Proto je nutné je eliminovat,“ pokračoval.

Prezidenti Ruska, Íránu a Turecka se setkali minulý pátek v Teheránu a hovořili o Idlibu. Navzdory naléhání Turecka, které se obává příchodu syrských uprchlíků k hranicím, se ale trojice tehdy zřejmě nedomluvila na klidu zbraní. Rusko, které je spojencem Damašku, upozornilo, že v Idlibu působí islamističtí teroristé, se kterými vyjednávat nelze. Zatímco Teherán a Moskva pomohly syrskému prezidentovi změnit průběh války v bitvách proti Západem podporovaným povstalcům i skupinám islamistů, Turecko je hlavním stoupencem syrské opozice a má v Sýrii své vojáky.

Ruský vyslanec při OSN Vasilij Něbenzja minulý týden prohlásil, že v Idlibu působí „40 až 45 ozbrojených skupin, tedy 50 000 lidí“. Skupina An-Nusra, hlásící se k síti Al-Káida, má podle něj 16 000 členů a ty skupiny, které "jsou připraveny dohodnout se na příměří, čítají 13 000 lidí“.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme