V boji o Idlib zemřeli další dva turečtí vojáci. Oznámení Ankary následovala odvetná operace

Při útoku syrských vládních vojsk v severozápadní syrské provincii Idlib přišli o život dva turečtí vojáci a dalších šest jich bylo zraněno. Oznámilo to ve středu turecké ministerstvo obrany. Podle agentury Reuters počet zabitých tureckých vojáků v Idlibu v uplynulém měsíci stoupl na 59.

Idlib Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Boje o Idlib vyvolaly spory mezi Tureckem a Ruskem, které bojuje na straně syrského režimu | Foto: White Helmets | Zdroj: Reuters

Turecké ministerstvo obrany uvedlo, že ihned po útoku zahájilo odvetnou operaci. Jeden turecký voják byl podle tureckých úřadů v provincii zabit v úterý.

Putin si telefonoval s Erdoganem kvůli zabití 33 tureckých vojáků v syrské provincii Idlib

Číst článek

Syrská armáda se za podpory Ruska snaží zajistit kontrolu nad Idlibem, který zčásti ovládají oponenti Damašku a islámské radikální skupiny. V únoru syrská armáda zesílila ofenzivu ve snaze zajistit klíčové dálnice. Dostala se tak do blízkosti tureckých pozorovacích stanovišť, na jejichž zřízení se v minulosti Turecko, které podporuje některé z povstalců, dohodlo s Ruskem.

Ankara se po silných ztrátách rozhodla reagovat ofenzivou a požaduje, aby Damašek své jednotky stáhl od tureckých pozic. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan opakovaně řekl, že Turecko z těchto míst neustoupí.

Problém uprchlíků

Boje o Idlib zároveň vyvolaly spory mezi Tureckem a Ruskem, jež bojuje na straně režimu v Damašku. Domovy v Idlibu opustil milion lidí a Turecko přestalo bránit uprchlíkům na svém území v cestě k hranici s Řeckem.

Evropská unie obvinila Turecko z vydírání a zneužívání problému uprchlíků a žádá, aby Ankara dodržovala dohodu s unií z roku 2016. Turecko na jejím základě začalo za finanční náhradu bránit běžencům přecházet hranici EU.

Erdogan bude o situaci jednat se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem v Moskvě během čtvrtka.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme