USA předem neinformovaly o plánovaných náletech v Sýrii a ohrozily příměří, tvrdí Rusko

Sobotními nálety na radikály v syrské provincii Idlib Spojené státy porušily dosavadní dohody a předem o svém záměru neinformovaly ani Rusko ani Turecko, jejichž armády v oblasti působí. S odvoláním na ministerstvo obrany to v neděli oznámila ruská agentura TASS.

Damašek/Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Spojené státy bez ohledu na příměří, jehož ale nejsou součástí, v sobotu zaútočily na místo setkání vůdců extremistických skupin. | Zdroj: Reuters

V Idlibu má od sobotního rána platit příměří, které chce dodržovat syrská armáda. Podle exilové Syrské organizace pro lidská práva v neděli vládne v oblasti relativní klid.

Při náletu v syrském Idlibu zahynulo nejméně 40 radikálů. Kdo za leteckým úderem stojí, není jasné

Číst článek

Poradkyně syrského prezidenta Bašára Asada ale upozornila, že příměří je dočasné. „Je součástí větší strategie osvobození každého centimetru syrského území,“ řekla. Spojené státy bez ohledu na příměří, jehož ale nejsou součástí, v sobotu zaútočily na místo setkání vůdců extremistických skupin.

Nejméně 40 účastníků schůzky přitom zahynulo, potvrdila Syrská organizace pro lidská práva. Ta situaci v Sýrii sleduje z Británie a tvrdí, že má v terénu své informátory.

Ruské ministerstvo obrany v neděli uvedlo, že tím Spojené státy ohrozily příměří a způsobily množství ztrát na životech. Ruská ani syrská letadla podle ministerstva nyní v oblasti neoperují.

950 civilistů

Spojené státy se v Sýrii podílely v rámci širší mezinárodní koalice na porážce teroristické organizace Islámský stát. Rusko je spojencem Damašku, Turecko podporuje část povstaleckých skupin. Washington a Moskva mají mezi sebou dohodu o varování svých armád před připravovanými operacemi.

Syrská armáda a její spojenci bojují o provincii Idlib od dubna. Jde o jedinou část země, kterou mají pod kontrolou ještě odpůrci Damašku a islámští radikálové. V boji od dubna padlo na 950 civilistů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme