V Sýrii pokračují boje o poslední baštu Islámského státu. Koalice vzdoruje půl tisíci radikálů

Na východě Sýrie pokračují těžké boje při obléhání poslední bašty teroristické organizace Islámský stát. Arabsko-kurdské koalici SDF, která zahájila ofenzivu v sobotu, vzdoruje poblíž hranice s Irákem asi 500 radikálů. V obklíčeném městečku Baghúz Faukání mohou být podle reportéra stanice CNN i stovky civilistů.

Damašek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Syrský voják (ilustrační foto) | Foto: Omar Sanadiki | Zdroj: Reuters

Před začátkem koaličního útoku v nejvýchodnějším výběžku provincie Dajr az-Zaur se stačilo evakuovat asi 20 tisíc civilistů. Podle reportéra CNN Bena Wedemana, který sleduje postup jednotek SDF přímo na místě, se ale možná až stovkám lidí nejspíš uprchnout nepodařilo.

Podle SDF bylo začátkem týdne v Baghúz Faukání asi 1500 civilistů a není jasné, kolik z nich do sobotního večera město opustilo.

Arabsko-kurdská koalice zaútočila na zbytky Islámského státu. Před boji uprchlo 20 tisíc lidí

Číst článek

Uskupení arabských a kurdských jednotek v sobotu oznámilo, že zahájilo „poslední bitvu“ proti zbytkům bojovníků IS. „Bitva pokračuje, dnes ráno jsme zaznamenali intenzivní střety a minometnou palbu,“ uvedl šéf exilové Syrské organizace pro lidská práva Ramí Abdar Rahmán.

Americký prezident Donald Trump v prosinci oznámil, že chce ze Sýrie stáhnout všech 2000 amerických vojáků, protože Islámský stát už byl poražen. Armáda ani některé státy si to nemyslí. Ve středu Trump prohlásil, že do příštího týdne Islámský stát bude poražen na celém území, které od roku 2014 v Iráku a Sýrii ovládl.

SDF proti posledním oddílům Islámského státu v Sýrii bojuje od loňského září. Na obou stranách si tento boj vyžádal stovky obětí – podle lidskoprávní organizace přišel Islámský stát o téměř 1300 lidí a SDF o 678 svých bojovníků. O život přišlo také 401 civilistů včetně 144 dětí. V Iráku byla tato teroristická organizace poražena roku 2017.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme