Kurdové předali Francii a Nizozemsku 14 sirotků z rodin bojovníků Islámského státu. Děti žily v Sýrii

Kurdské úřady v Sýrii předaly francouzské delegaci 12 a nizozemské delegaci dva sirotky z džihádistických rodin. S odvoláním na prohlášení místní kurdské správy o tom informovaly agentura AFP a Reuters. Mnoho zemí odmítá přijmout zpět ženy bojovníků IS a v případě dětí chtějí rozhodovat případ od případu. V táborech pro uprchlíky se údajně nachází na 700 žen a asi 1500 dětí.

Kámišlí (Sýrie) (Aktualizováno: 13:01 10. 6. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kurdské úřady v Sýrii předaly francouzské delegaci 12 sirotků z džihádistických rodin (ilustrační snímek) | Foto: ANHA/ReutersTV via | Zdroj: Reuters

Samozvaný Islámský stát (IS) začal obsazovat sever Sýrie a Iráku v roce 2014. Připojilo se k němu podle OSN zhruba 40 tisíc bojovníků ze 110 zemí. Mužů bylo více než 32 800, žen přes 4700 a dětí 4640. Arabsko-kurdská koalice SDF, která proti IS bojovala v Sýrii, v únoru oznámila, že v jejích věznicích je 800 zahraničních bojovníků IS z téměř 50 zemí.

Berlín je ochoten přijmout ze Sýrie děti německých členů Islámského státu, píší tamní noviny

Číst článek

Kurdští činitelé v neděli předali v syrském městě Ajn Ísá v provincii Rakka „12 francouzských sirotků z džihádistických rodin delegaci francouzského ministerstva zahraničí,“ uvedl Abdalkarím Umar z ministerstva zahraničí kurdské administrativy.

Děti žily v uprchlických táborech v Sýrii, kam uprchly před boji s IS desetitisíce lidí. Nejstaršímu z 12 francouzských sirotků je podle webu Al-Džazíra deset let. Další dva sirotci byli podle Umara předáni nizozemské vládní delegaci.

Mezinárodní koalice

Minulý týden byly ze Sýrie do Spojených států repatriovány dvě ženy, jež byly ve spojení s IS, a také šest dětí. V pondělí převzalo Norsko pět sirotků z rodin, které s IS spolupracovaly, a v květnu převzal 148 manželek a dětí příslušníků IS Uzbekistán. Několik svých občanů přijaly již dříve také Francie či Švédsko, především šlo o sirotky.

Francie je součástí mezinárodní koalice, která bojuje proti teroristům z IS v Sýrii. Její občané tvořili nejpočetnější skupinu zahraničních bojovníků z Evropy v řadách IS. Islamisté, kteří své činy často zdůvodňovali právě zapojením Paříže do bojů na Blízkém východě, zabili při teroristických útocích na francouzském území v posledních letech téměř 250 lidí.

V Sýrii byl Islámský stát v říjnu 2017 vytlačen arabsko-kurdskou milicí z města Rakka, které dříve sloužilo jako hlavní bašta IS v Sýrii. Na posledním zbytku území, obci Baghúz na východě Sýrie, byl IS poražen až letos 23. března. Přestože skupina v zemi už nekontroluje území, nadále může páchat útoky.

Podle únorového průzkumu, o kterém informovala agentura AFP, by si 67 procent Francouzů přálo, aby se o potomky džihádistů raději postarali v Sýrii či v Iráku.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme