U hranic Sýrie pohřbili první oběti turecké ofenzivy. Místní nevěří, že boje rychle ustanou

Pět dní, až 50 mrtvých civilistů a desítky tisíc uprchlíků. Taková je zatím bilance turecké ofenzivy proti Kurdům na severu Sýrie. Boje pociťují na obou stranách turecko-syrské hranice, kde se opakuje víceméně stejný scénář. Místy je tu klid, potom se ozývají výbuchy - většinou po dvou, třech ranách - a jsou slyšet přelety vojenských vrtulníků.

Od zpravodaje z místa Akcakale (turecko-syrská hranice) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Turecké město Akcakale v blízkosti hranice se Sýrií. | Foto: Martin Balucha | Zdroj: Český rozhlas

Nedaleko od místa, odkud se ozývají výbuchy, bydlí 44letý Mehmet se svou početnou rodinou - má dvě manželky a 12 dětí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak turecká ofenzíva v Sýrii změnila život tamních obyvatel?

V tureckém Akcakale, ležícím na hranici se Sýrií, se narodil a na zdejším předměstí vlastní dva domy. Jeden pronajímá a ve druhém bydlí se svými příbuznými.

Nyní se coby hlava rodiny bojí o budoucnost svých nejbližších. V uplynulých dnech ve městě pohřbili první oběti bojů. Minometná palba ze Sýrie zasáhla jednu z rušných silnic a zabila několik lidí, včetně jednoho dítěte.

Mehmet nevěří tomu, že boje ustanou tak rychle, jako začaly. Ve městě jsou zavřené úřady i školy. Jeho rodina má ale stále, co jíst. Chovají ovce, kuřata, jeho manželka peče chleba a celá rodina hospodaří na poli. Horší to je ale s jeho podnikáním.

Mehmet vlastní přepravní společnost. Dříve převáželi například cement do syrských měst nedaleko hranic, kde má i příbuzné. Od začátku občanské války v Sýrii před osmi lety se s nimi ale neviděl a jeho společnost má podstatně méně zakázek.

Německo a Francie se přidaly k Norsku a Nizozemsku v zákazu vývozu zbraní do Turecka

Číst článek

Jeho starší syn Sa'id říká, že se nedalekých výbuchů nebojí. Když se ale ozvou rány, tak za ním prý občas přijdou ze strachu jeho mladší sestry.

Tvrdé boje se vedou i 120 kilometrů od tureckého Akcakale u syrského města Ras al-Ain. Turecké oddíly se tam střetly se syrskými demokratickými silami.

Boje už vyhnaly z domovů přes sto tisíc lidí. Podle humanitárních agentur je ale ohrožených až 450 tisíc lidí.

Martin Balucha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme