‚Eliminován ze sta procent.‘ Koalice oznámila, že Islámský stát už v Sýrii neovládá žádné území

Teroristická organizace Islámský stát (IS) už neovládá v Sýrii žádné území. V pátek to řekla novinářům na palubě amerického prezidentského speciálů Air Force One mluvčí Bílého domu Sarah Sandersová. Podle ní o tom prezidenta Donalda Trumpa informoval americký ministr obrany. Definitivní porážku IS potvrdil i mluvčí arabsko-kurdské koalice SDF Mustafa Bálí.

Washington (Aktualizováno: 13:13 23. 3. 2019) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Islámský stát je definitivně poražen. V Baghúzu už vlají žluté vlajky Syrských demokratických sil

Americké jednotky v Sýrii. | Zdroj: Reuters

Islámský stát byl poražen na posledním zbytku svého území v obci Baghúz na východě Sýrie. Vítězství koalice SDF podporované Spojenými státy znamená podle mluvčího Bálího definitivní konec samozvaného chálífátu, který kdysi zabíral třetinu Sýrie a Iráku.

Islámský stát buduje bezpečné přístavy. Podle odborníků neznamená ani jeho porážka konec

Číst článek

„Baghúz byl osvobozen. Vojenského vítězství proti Daeši (arabská zkratka pro IS) bylo dosaženo,“ sdělil Bálí na twitteru. Koalice SDF bojovala o obec Baghúz ležící nedaleko hranice s Irákem po celé týdny.

Bagdádí je na útěku

Podle blízkovýchodního zpravodaje Radiožurnálu na domech v Baghúzu už vlají žluté vlajky Syrských demokratických sil. Mnozí džihádisté jsou ale na útěku. Známý není ani osud vůdce IS Abú Bakra Bagdádího. Podle amerických zpravodajských služeb se v utajení pohybuje po irácké poušti. 

Bálí rovněž slíbil bojovat proti zbytkům radikálů, dokud nebudou zcela vymýceni. IS sice v Sýrii ani Iráku již neovládá žádné území, v obou zemích však provádí diverzní útoky. Jeho přidružené organizace nadále působí na egyptském poloostrově Sinaj, v Afghánistánu a dalších zemích.

Petříček vítá porážku takzvaného Islámského státu. Boj s terorismem ale podle něj nekončí

Číst článek

Podle agentury AP je ale ohlášení definitivního vítězství možná předčasné. Její reportér ještě v sobotu na místě slyšel střelbu z minometů a pušek. V pátek mluvčí SDF přiznal, že někteří bojovníci IS se dosud schovávají v jeskyních poblíž Baghúzu a že probíhají „dočišťovací operace“. 

Oznámení SDF může znamenat konec 4,5leté kampaně mnoha různých vojenských sil proti IS, který svůj největší rozkvět zažil v roce 2014, kdy ovládal území o velikosti Británie, včetně několika velkých měst.

Stovky zahraničních příslušníků Islámského státu jsou také v kurdských věznicích. Jejich mateřské země je nechtějí přijmout zpět a kurdské úřady se obávají jejich útěku.

Mapa bez Islámského státu 

Americký prezident Donald Trump ohlásil konečné vítězství nad islamisty již v pátek. Mluvčí Bílého domu Sandersová novinářům řekla, že Islámský stát byl v Sýrii „eliminován ze 100 procent území“, které v předchozích letech ovládl.

Mluvčí rovněž ukázala novinářům mapu Sýrie a Iráku s tím, že Islámský stát tam už neovládá žádné území.

Podle Sandersové o této skutečnosti informoval Trumpa úřadující ministr obrany Patrick Shanahan. Území v Iráku Islámský stát ztratil už v roce 2017.

Stejně se Trump vyjádřil například 28. února, když americkým vojákům na Aljašce řekl, že arabsko-kurdské milice SDF podporované Spojenými státy dobyly v Sýrii veškeré území z rukou Islámského státu. Velitel SDF Mazlum Kobani ale tehdy Trumpova slova popřel a řekl, že konečné vítězství očekává do týdne.

Poslední boje s Islámským státem sváděly jednotky SDF na východě Sýrie v obci Baghúz, kterou už SDF téměř zcela ovládly. Nicméně ještě tento týden uváděly, že tam pokračují střety, protože IS drží některé rodiny jako lidské štíty. Agentura Reuters v pátek s odvoláním na SDF uvedla, že střety pokračovaly i v noci.

Demise ministra obrany

Trump už loni v prosinci oznámil, že Islámský stát je v Sýrii poražen a že USA proto chystají stažení svých vojáků z této blízkovýchodní země. Tímto prohlášením prezident mnohé šokoval, nesouhlasil s ním ani jeho ministr obrany James Mattis, který kvůli tomu podal demisi.

USA v Sýrii po stažení jednotek nechají mírovou skupinu, počítají s 200 vojáky

Číst článek

Podle Mattise a podle dalších politiků i amerických důstojníků by se USA neměly stahovat, protože Islámský stát zdaleka poražen není a nebude, i když přijde o území, jež v předchozích několika letech ovládl.

Trump v pátek zamířil z Washingtonu na Floridu do West Palm Beach, kde má jednat s představiteli karibských států o čínských ekonomických praktikách a o situaci ve Venezuele.

mac, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme