Nezodpovědný výrok. Sýrie, Turecko i Evropská unie kritizují Trumpova slova o Golanských výšinách

Mnoho států v pátek označilo čtvrteční výrok amerického prezidenta Donalda Trumpa o syrských Golanských výšinách za porušení dosavadních rezolucí Rady bezpečnosti OSN. S Trumpem nesouhlasí ani Evropská unie a svůj dosavadní názor na status Golan nehodlá změnit Německo ani Francie. Trump řekl, že je čas uznat izraelskou suverenitu nad tímto strategickým pohraničním územím. Kladně se k tomu postavil jenom Izrael.

Damašek/Ankara/Teherán/Moskva/Brusel/Berlín (Aktualizováno: 15:26 22. 3. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Izraelský voják a makety na hoře Har Bental, která slouží jako pozorovací stanoviště v Golanských výšinách | Foto: Ronen Zvulun | Zdroj: Reuters

Ten Golany obsadil ve válce a v roce 1981 je anektoval. Svět ale tuto anexi neuznává a Golany jsou v mezinárodních dokumentech označovány jako okupované území.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov řekl, že prozatím je Trumpův názor pouze výzvou a Moskva doufá, že u toho zůstane. Podle Peskova může ale podobné prohlášení „významným způsobem destabilizovat napjatou situaci na Blízkém východě“.

USA v Sýrii po stažení jednotek nechají mírovou skupinu, počítají s 200 vojáky

Číst článek

„Trumpův nápad uznat izraelskou suverenitu na Golanských výšinách neulehčuje plnění cílů a úkolů v blízkovýchodním mírovém procesu, ale spíše naopak. Doufáme, že Trumpova výzva k uznání Golanských výšin jako území náležejícího Izraeli zůstane pouze výzvou,“ řekl Peskov.

Rozpor s mezinárodním právem

Mluvčí německé vlády řekla, že Golanské výšiny jsou syrským územím, jež Izrael okupuje. „Mají-li se změnit národní hranice, musí se to učinit mírovými prostředky, na nichž se dohodnou strany, jichž se věc týká,“ sdělila mluvčí Ulrike Demmerová. Dodala, že německá vláda jednostranné kroky odmítá.

USA by měly uznat, že Golanské výšiny patří Izraeli, napsal Trump před návštěvou Netanjahua

Číst článek

Také mluvčí Evropské unie řekla, že EU izraelskou suverenitu na Golanských výšinách neuzná. „Evropská unie svou pozici nezměnila. V souladu s mezinárodním právem neuznává izraelskou suverenitu na územích, jež Izrael okupuje od roku 1967, a to včetně Golanských výšin. Nepovažuje je za součást izraelského území,“ sdělila mluvčí.

Francouzské ministerstvo zahraničí oznámilo, že Francie izraelskou anexi Golan neuznává a Trumpova výzva k ní je v rozporu s mezinárodním právem. „Golany jsou Izraelem okupované území od roku 1967. Francie izraelskou anexi z roku 1981 neuznává. Bylo by to v rozporu s mezinárodním právem,“ uvedlo ministerstvo v prohlášení.

Rasistický Izrael

Íránské ministerstvo zahraničí označilo Trumpovo prohlášení za nepřijatelné. Ministr Mohammad Džavád Zaríf je Trumpovým výrokem „šokován“. „Všichni jsme v šoku nad Donaldem Trumpem, který se stále snaží dávat to,co mu nepatří, rasistickému státu Izraeli: Nejprve Al-Kuds (Jeruzalém), teď Golany,“ napsal Zaríf na twitteru a připomenul Trumpovo uznání Jeruzaléma za hlavní město Izraele.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se domnívá, že Trump svým výrokem přivedl celý region na pokraj nové krize. „Nemůžeme dovolit legitimizování okupace Golanských výšin,“ řekl.

Ke kritikům Trumpa se připojil také generální tajemník Ligy arabských států Ahmad Abúl Ghajt. Řekl, že americký názor je v rozporu s mezinárodním právem a „žádné zemi, bez ohledu na to, jak je významná, nepřísluší činit podobné rozhodnutí“.

Šestičlenná Rada pro spolupráci arabských států Perského zálivu (GCC) lituje Trumpova výroku. „Nic to nezmění na skutečnosti, že arabské Golanské výšiny jsou syrským územím, které v roce 1967 obsadila izraelská armáda. Prohlášení amerického prezidenta škodí naději k dosažení spravedlivého míru,“ sdělil generální tajemník GCC Abdal Latíf Zajání.

Sýrie považuje Trumpovo ohlášení za zásadní porušení mezinárodního práva a za projev „pohrdání mezinárodním právem ze strany USA“. Damašek ujistil, že navzdory Trumpovi zůstanou Golany „syrské a arabské“.

Mírové rozhovory

Sýrie v minulosti trvala na tom, že případnou mírovou dohodu s Izraelem podepíše jedině tehdy, vrátí-li Izrael Golany. Jednání zprostředkovávaná USA se naposledy konala v roce 2000, o osm let později Turecko neúspěšně fungovalo jako prostředník v nepřímých rozhovorech.

Richard Haass, který v minulosti působil na americkém ministerstvu zahraničí, s Trumpovým názorem „zásadně nesouhlasí“. Podle něj je uznání izraelské svrchovanosti porušením rezoluce RB OSN, která „vylučuje získat území válečnými prostředky“.

Na Golanech je nyní 30 židovských osad s 20 tisíci obyvateli. Kromě nich tam žije zhruba stejný počet původních obyvatel, kteří neodešli po izraelském záboru.

After 52 years it is time for the United States to fully recognize Israel’s Sovereignty over the Golan Heights, which is of critical strategic and security importance to the State of Israel and Regional Stability!

17:50 – 21. 03. 2019

23636 119226

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme