Arabsko-kurdská koalice zaútočila na zbytky Islámského státu. Před boji uprchlo 20 tisíc lidí

Arabsko-kurdská koalice bojující v Sýrii ohlásila začátek závěrečné ofenzivy proti zbylým bojovníkům teroristické organizace Islámský stát. Evakuovat se před ní stačilo 20 000 civilistů, oznámila agentura Reuters. Podle dosavadních zpráv jsou poslední oddíly Islámského státu ve východní Sýrii poblíž irácké hranice.

Damašek (Aktualizováno: 22:18 9. 2. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kurdové v severní Sýrii | Foto: Lenka Klicperová

S pomocí mezinárodní koalice proti Islámskému státu v Sýrii bojuje uskupení arabských a kurdských jednotek SDF. „Bitva začne dnes večer a jejím cílem bude porazit zbytky této teroristické organizace,“ sdělil v sobotu Mustafa Bálí z mediální služby SDF.

Spojené státy nadále povedou bitvu proti IS i navzdory stažení ze Sýrie, tvrdí Pompeo

Číst článek

Řekl také, že v minulých deseti dnech si bojovníci arabských a kurdských jednotek v boji počínali „trpělivě“, protože se z obležené enklávy evakuovali civilisté. Enklávu tvoří podle něj dvě vesnice na irácké hranici.

Exilová Syrská organizace pro lidská práva, jíž citovala AP, oznámila, že bojovníci Islámského státu v sobotu zaútočili na své protivníky podporované Spojenými státy poblíž ropného pole na východě Sýrie. Mezinárodní koalice, které velí USA, na to reagovala nálety.

Islámský stát ráno podle syrské organizace do tohoto útoku poslal 12 svých lidí, kteří dokázali bojovat několik hodin, dokud všichni nepadli. Někteří z nich útočili s pomocí motorek naložených výbušninami.

Merkelová: K míru v Sýrii máme ještě daleko, Islámský stát se transformuje do jiné síly

Číst článek

Podle Reuters má Islámský stát v Sýrii v rukou kromě dvou vesnic východně od Eufratu také část území v té části Sýrie, kterou kontrolují spojenci Damašku - Rusko a Írán. Toto území je západně od Eufratu.

Americký prezident Donald Trump v prosinci oznámil, že chce ze Sýrie stáhnout americké vojáky, protože Islámský stát už byl poražen. Armáda ani některé státy si to nemyslí. Ve středu Trump prohlásil, že do příštího týdne bude Islámský stát poražen na celém území, které od roku 2014 v Iráku a Sýrii ovládl.

Uskupení kurdkých a arabských jednotek proti posledním oddílům teroristické organizace v Sýrii bojuje od loňského září. Na obou stranách si tento boj vyžádal několik set obětí. V Iráku byl Islámský stát poražen roku 2017.

The Wall Street Journal v pátek napsal, že americká armáda se chce ze Sýrie své lidi stáhnout do konce dubna. Podle amerického představitele citovaného Reuters Američané odejdou ze základny Tanf, která je u hranic Sýrie, Iráku a Jordánska.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme