Kurdové se stahují od tureckých hranic, potvrdil Erdogan. Příměří ale prodloužit nehodlá

Oddíly syrských Kurdů YPG se v severní Sýrii stále ještě stahují od turecké hranice. Řekl to v úterý turecký prezident Recep Tayyip Erdogan, který zároveň odmítl návrh francouzského prezidenta Emmanuela Macrona na prodloužení příměří. Turecko, které zahájilo boj proti syrským Kurdům 9. října, minulý čtvrtek přistoupilo na 120hodinové příměří. To skončí v 9 hodin večer středoevropského času.

Ankara/Damašek/Bagdád Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan představuje plán na vytvoření bezpečnostní zóny v Sýrii | Foto: Carlo Allegri | Zdroj: Reuters

Erdogan před úterní schůzkou s ruským prezidentem Vladimirem Putinem řekl, že vojenská operace bude „s rozhodností“ obnovena, pokud nebude dohoda o příměří splněna. Kurdové podle ní musejí své bojovníky stáhnout od hranice, kde chce Turecko zřídit zónu pro bezpečný návrat syrských uprchlíků ze svého území. Podle Erdogana se musí stáhnout ještě 1300 zbývajících kurdských bojovníků, 800 už jich odešlo.

Blízkovýchodní zpravodaj o situaci v severní Sýrii: Jednoznačným vítězem je režim Bašára Asada a Rusko

Číst článek

Macron se v pondělním telefonátu s Putinem přimlouval za prodloužení příměří. Erdogan v úterý prohlásil, že jemu Macron nic takového nenabídl. „Macron se stýká s teroristy a touto cestou (prostřednictvím Putina) nám chce předat návrhy teroristů,“ prohlásil Erdogan před odletem do Soči, kde má plánovanou schůzku s Putinem.

Tureckou ofenzivu umožnily Spojené státy, jejichž prezident Donald Trump překvapivě ohlásil stažení amerických vojáků ze severu Sýrie. Američané tam spolu s Kurdy hlídkovali na postech poblíž hranice.

Američané nezůstanou v Iráku

Nyní se americké síly stahují do sousedního Iráku. Jde zhruba o 1000 lidí, z nichž část by měla podle posledního rozhodnutí zůstat na severovýchodě v blízkosti ropných polí.

Irácká armáda ale oznámila, že Spojené státy nemají od Bagdádu povolení své vojáky v Iráku ponechat. „Všichni američtí vojáci, kteří se stáhli ze Sýrie, dostali povolení vstoupit do (iráckého) Kurdistánu, aby mohli být odvezeni mimo Irák. Nemají povolení zůstat v Iráku,“ uvedla armáda.

Americká vojenská auta vjela v pondělí do irácké pohraniční provincie Dahúk a Washington tvrdí, že tito vojáci budou zapojeni do bojů proti teroristům. Kurdové v severní Sýrii dávali při průjezdu konvoje najevo rozhořčení, jeden z nich prohlásil, že Američané utíkají jako krysy. Kurdské milice a USA byly spojenci v boji proti teroristické organizaci Islámský stát a Kurdové v tomto boji ztratili tisíce lidí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme