Nálety v syrské provincii Idlib zabily sedm lidí a dvacet zranily, uvedla lidskoprávní organizace

Nálety na město Sarákib v severozápadní syrské provincii Idlib si v sobotu vyžádaly sedm mrtvých civilistů a více než 20 zraněných. S odvoláním na exilovou Syrskou organizaci pro lidská práva (SOHR) o tom informovala agentura AP. Idlib je poslední syrskou provincií, kde mají značnou část území pod kontrolou odpůrci vlády syrského prezidenta Bašára Asada. Syrská armáda podporovaná Ruskem tam proti nim vede ofenzivu.

Damašek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nálety v privinci Idlib zabily sedm lidí (ilustrační foto) | Zdroj: Reuters

SOHR situaci v Sýrii sleduje z Británie a tvrdí, že má v terénu své informátory.

Ofenziva v Idlibu přinutila tisíce lidí opustit své domovy. Města Sarákib a Maara an-Numán jsou posledními většími baštami opozice, které se nacházejí u dálnice spojující hlavní město Damašek se severosyrským Halabem (Aleppo).

Dánská rada neudělila třem Syřankám azyl. Podle ní jim v Damašku nehrozí žádné nebezpečí

Číst článek

Podle opoziční syrské civilní obrany, známé též jako Bílé přilby, jsou teď obě města skoro prázdná, jelikož civilisté z nich uprchli.

Rusko, které v boji proti rebelům a islamistickým bojovníkům stojí na Asadově straně, a Turecko, které podporuje některé povstalecké skupiny, letos podepsaly dohodu o zmírnění napětí v oblasti. Klid zbraní byl však porušen a syrská armáda od té doby usiluje o kontrolu nad strategicky významnou dálnicí mezi Damaškem a Halabem, uvedla AP. Zároveň syrská vojska postupují dál na sever směrem k Maara an-Numán.

V pátek pozorovatelé OSN oznámili, že za posledních 24 hodin opustilo v Idlibu kvůli bombardování své domovy 18 000 lidí.

V Idlibu, který je domovem tří milionů civilistů, dominují bojovníci napojení na mezinárodní teroristickou síť Al-Káida. Syrská armáda a její spojenci o provincii začali bojovat v dubnu. OSN varovala, že situace v blízkosti syrské hranice s Tureckem se může s pokračováním bojů proměnit v humanitární katastrofu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme