V Německu zatkli dva bývalé pracovníky syrských tajných služeb. Podezírají je z mučení ve věznicích

Německé úřady zatkly dva bývalé pracovníky syrských tajných služeb kvůli podezření ze zločinů proti lidskosti. V tisícovkách případů se muži ve věku 56 a 42 let údajně podíleli na mučení a tělesném týrání, informovalo ve středu spolkové státní zastupitelství v Karlsruhe. Generální státní zastupitelství je nechalo zatknout v úterý v Berlíně a spolkové zemi Porýní-Falc.

Berlín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Německé úřady zatkly dva bývalé pracovníky syrských tajných služeb kvůli podezření ze zločinů proti lidskosti (ilustrační foto) | Foto: Thilo Schmuelgen | Zdroj: Reuters

Úterní zatčení dvojice je prvním případem, kdy němečtí vyšetřovatelé řeší zločiny spáchané během občanské války v Sýrii. V syrských věznicích, v nichž jsou lidé trýzněni, zmizel bezpočet opozičníků odmítajících režim prezidenta Bašára Asada. Podle agentury DPA se dvojice nyní možná bude muset zodpovídat před německým soudem.

Německá ministryně spravedlnosti Katarina Barleyová hovoří o důležitém signálu. „Zvěrstva syrského režimu lze stíhat mezinárodně,“ zdůraznila ve středu sociálnědemokratická politička v Berlíně.

Lékaři CIA po útocích na dvojčata zvažovali, že použijí sérum pravdy při výsleších

Číst článek

Oba muži, kteří podle spolkového státního zastupitelství Sýrii opustili v roce 2012, jsou nyní ve vyšetřovací vazbě. Podle německých úřadů pracovali pro syrskou Všeobecnou tajnou službu, která má zajišťovat bezpečnost v oblasti hlavního města Damašku.

Starší z obou mužů, Anvar R., podle německých úřadů řídil takzvané vyšetřovací oddělení s věznicí. V této funkci údajně od dubna 2011 do září 2012 velel i systematickému a brutálnímu mučení. Německá justice ho proto chce dostat před soud jako spolupachatele.

Druhý muž, Ijád A., v roce 2011 částečně plnil úkol zatýkat na určeném kontrolním stanovišti dezertéry, demonstranty a další podezřelé. Denně tak byla zatýkána přibližně stovka lidí, kteří pak byli posílání do vězení řízeného Anvarem R., kde byli mučeni.

Vyšetřovatelé mladšího ze zatčených kromě toho podezřívají, že po násilném ukončení jedné demonstrace zadržoval prchající lidi a rovněž je posílal do zmíněné věznice. Je proto důvodně podezřelý z napomáhání k zabití dvou osob a k mučení nejméně 2000 lidí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme