Neusmiřujte se s Asadem. Zůstane válečným zločincem, vyzývá syrská opozice arabské státy

Hlavní vyjednávač syrské opozice Nasr Harírí v neděli vyjádřil překvapení nad tím, že arabské země obnovují vztahy se syrskou vládou, a vyzval je ke změně jejich rozhodnutí. Syrský prezident Bašár Asad navždy zůstane válečným zločincem, řekl Harírí novinářům v Rijádu, kde pobývá.

Rijád Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Syrský prezident Bašár Asad. | Zdroj: Reuters

Arabské státy, včetně těch, které svého času podporovaly povstalce proti Asadovi, se snaží o usmíření se syrským prezidentem po rozhodujících úspěších jeho ozbrojených sil ve válce. Snaží se tak rozšířit svůj vliv v Sýrii na úkor nearabského Turecka a Íránu, napsala agentura Reuters.

USA ze Sýrie odejdou po poražení zbytků Islámského státu, oznámil Trumpův poradce Bolton

Číst článek

Spojené arabské emiráty znovu otevřely minulý měsíc svou ambasádu v Damašku a Bahrajn řekl, že jeho zastupitelský úřad v syrské metropoli a syrská diplomatická mise v Manámě pracují bez přerušení.

„Není v našich silách toto usmiřování zastavit,“ citoval Reuters Harírího. „Stále doufáme, že (tyto země) znovu zváží své rozhodnutí a uvědomí si, že skutečné a solidní vztahy by měly mít se svými bratry z řad syrského lidu, nikoliv s režimem, který spáchal všechny ty zločiny,“ řekl Harírí novinářům.

„Bašár Asad zůstane válečným zločincem, i když si s ním tisíce vůdců potřesou rukou,“ prohlásil.

Kuvajt minulý týden řekl, že očekává, že ještě více arabských zemí znovu otevře své ambasády v Damašku v příštích dnech, i když tento krok by vyžadoval schválení od Ligy arabských států (LAS).

Bašár Asad povolil iráckým silám útočit v Sýrii na cíle teroristů z Islámského státu

Číst článek

Členství Sýrie v LAS bylo pozastaveno v roce 2011 v reakci na vládní násilné potlačování protestů takzvaného arabského jara. Pro obnovení členství Damašku by musela liga dospět ke konsensu.

„Nemyslíme, že by bylo rozumné znovu přijmout Sýrii do LAS. Domníváme se, že by takové rozhodnutí nebylo v zájmu politického procesu,“ řekl Harírí.

Arabské státy v Perském zálivu, zejména Saúdská Arábie a Katar, byly hlavními regionálními podporovateli ozbrojených skupin bojujících proti Asadovi. Poskytovaly jim finance nebo zbraně, případně obojí, jako součást programu podpory ozbrojené opozici podporovaného Washingtonem.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme