Sýrie ostřelovala izraelské vojenské vozidlo na Golanských výšinách

Syrská armáda střílela na izraelské vojáky na Golanských výšinách. Damašek potvrdil, že jeho lidé zničili izraelské vozidlo, které údajně přejelo na syrské území z Izraelem okupovaných Golan. Tel Aviv to odmítá. Armádní vůz byl podle něj v okamžiku zásahu v izraelském teritoriu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Izraelští vojáci shlížejí ze strategického návrší do Sýrie | Foto: Břetislav Tureček

„Naše politika vůči Sýrii je jasná: nechceme zasahovat do její občanské války. Nedovolíme ale, aby se konflikt přelil na naše území,“ prohlásil izraelský ministr obrany Moše Jalon.

Podle syrské televize bylo izraelské vojenské vozidlo zcela zničeno. Izraelští vojáci palbu opětovali.

Dnešní incident byl třetí v tomto týdnu. V poslední době sílí obavy, že syrská vláda ztrácí kontrolu nad svou částí Golan a že se tam přesunují ozbrojení radikálové.

Podle komentátora Českého rozhlasu Milana Slezáka se syrský prezident Bašár Asad od začátku snaží Izrael do syrského konfliktu vtáhnout. Říká totiž, že za nepokoji stojí právě židovský stát.

„Izrael se sám do konfliktu vložil, protože udělal tři nálety na syrské cíle. Obhajuje se tím, že se snažil zastavit dodávky vysoce vyspělých zbraní ze Sýrie do Libanonu, kde by se jich mohl zmocnit Hizballáh, což je přísežný izraelský nepřítel,“ podotkl.

Na Golanských výšinách se v roce 1967 zastavila syrsko-izraelská válka, která však skončila jen příměřím, a ne mírovou dohodou. Modré přilby OSN hlídají, aby tamní napětí nepřerostlo opět v ozbrojený konflikt.

Milan Slezák, Jaromír Marek, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme