Sýrie po pěti letech zažila klidný víkend, opozice ale režimu stále nevěří

Křehké příměří v Sýrii vydrželo po celý víkend. První rozsáhlé zklidnění bojů je už teď velkým úspěchem. Až do páteční půlnoci totiž málokdo věřil tomu, že klid zbraní vůbec začne. Syrská vláda i povstalecké skupiny se sice obviňují z několika přestupků, v příměří ale chtějí pokračovat. I když opozice vládě nevěří.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Členové Syrské osvobozenecké armády v kopcích poblíž Aleppa | Zdroj: Reuters

„Pokud se mezinárodnímu společenství skutečně podaří uklidnit situaci a zločiny syrského režimu zastavit, pak se tu otevře opozici a vlasteneckému hnutí prostor k prvním krokům směrem k politickému řešení. Nejdřív ale musí vychladnout krev, jak se říká,“ myslí si Firás Chálidí, zástupce té části syrské opozice, která sídlí v Egyptě.

Přehrát

00:00 / 00:00

Po dvou dnech příměří v Sýrii jednotlivé strany tvrdí, že ho chtějí i nadále dodržovat. Opozice ale vládě nevěří, říká zpravodaji ČRo její zástupce v Egyptě Firás Chálidí

Firás Chálidí ale zároveň dodává, že diktátor, jako je Bašár Asad, nikdy na žádné politické řešení nepřistoupí. A s Asadem v čele to podle něj už nikdy fungovat nemůže.

„Opravdu si nemyslím, že poté, co milion Syřanů přišel o život, poté, co je dvanáct milionů lidí na útěku z domova, bezmála tři miliony lidí jsou zmrzačené a miliony domů zničené, že by po tom všem bylo myslitelné, aby tento režim zůstal u moci,“ dodává Chálidí.

Pro Rusko měl dříve sympatie, podporou Asada ho ale zklamalo. Chálidí tvrdí, že ruská účast ve válce promění Sýrii v nový Afghánistán. Přitom Asada by podle něj mohla sesadit právě jen Moskva.

„Rusko jediné má možnost přimět k odchodu ze Sýrie Íránce a samotného Asada, a to v rámci východiska, které by bylo dobré právě pro Moskvu. Ale nezdá se, že by si to uvědomovala,“ tvrdí člen syrské opozice v Egyptě Firás Chálidí.

Sýrie | Foto: ČTK

Štěpán Macháček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme