Sýrie poprvé použila proti demonstrantům vrtulníky

Nejméně 28 odpůrců prezidenta Bašára Asada nepřežilo armádní operaci u města Džisr aš-Šungúr na severozápadě země, ve které je nasazeno na 15 tisíc mužů, desítky tanků a dokonce vrtulníky. Kvůli násilnostem odtud prchají tisíce Syřanů do sousedního Turecka. I když z vrtulníkových útoků nejsou hlášené žádné oběti, zásah Damašku už odsoudila řada zemí, včetně Spojených států.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Syrský prezident Bašár Asad

Syrský prezident Bašár Asad | Zdroj: ČTK

Nejdramatičtější byl vývoj ve městě Ma`arat an-Nu`mán. Podle vlády tam ozbrojené gangy zaútočily na policii. Jeden opoziční vůdce připustil, že lidé začali plenit a zapalovat státní úřady. Armáda nejprve zabila pět lidí při pozemním zátahu a pak do hry vstoupily i vrtulníky.

„Na scéně tedy nejsou jen ozbrojené vládní síly a neozbrojení demonstranti, jak to syrská opozice často popisuje. Zároveň však vidíme, že vládní síly neberou na civilisty ohled. Použití vrtulníků je přitvrzením konfliktu, který se dostává do pozice občanské války, kdy jsou zbraně na obou stranách,“ popisuje blízkovýchodní zpravodaj Českého rozhlasu Břetislav Tureček.

Přehrát

00:00 / 00:00

Blízkovýchodní zpravodaj ČRo Břetislav Tureček telefonuje podrobnosti o syrském ozbrojeném kofliktu

Podle něho může přispět ke zvratu skutečnost, že podle přibývajících důkazů někteří vojáci elitní jednotky, které velí jeden z prezidentových bratrů Máhir Asad, odmítají být nasazování proti civilistům a z ozbrojených složek dezertují. Tím se narušují pevné pilíře režimu.

OSN diskutuje o odsuzující rezoluci

Francie, Británie a Portugalsko mezitím předložily Radě bezpečnosti OSN návrh rezoluce, která odsuzuje „brutální represe“. K návrhu se mezitím připojili také Američané. „Ostře odsuzujeme syrskou vládu za vraždění a masové zatýkání vlastních lidí,“ řekl mluvčí Bílého domu Jay Carney.

Bloku západních vlád ale vzdorují nejen Rusko a Čína, ale také Indie, Brazílie a Jihoafrická republika.

OSN přiznala informaci arabského tisku, že generální tajemník Pan Ki-mun se už týden pokouší dovolat syrskému prezidentu Asadovi, ten ale odmítá hovor přijmout.

Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme