Na severovýchodě Sýrie pokračuje i po uzavření dočasného příměří střelba

U pohraničního města Rás al-Ajn na severu Sýrie byla v pátek dopoledne slyšet střelba a ostřelování. Exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR) informovala, že ve vesnici Báb al-Chajr, kde Kurdové stále vzdorují turecké ofenzivě, přišlo o život nejméně pět civilistů. Turecko ve čtvrtek po jednání s americkou delegací přistoupilo na pětidenní přerušení ofenzivy na severovýchodě Sýrie, aby se z oblasti mohly stáhnout milice syrských Kurdů.

Ras al-Ajn (Sýrie) (Aktualizováno: 13:54 18. 10. 2019) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Exploze nad syrským městem Ras al-Ajn

Exploze nad městem Ras al-Ajn (archivní foto) | Zdroj: Reuters

Zvuk kulometů v pátek podle Reuters vycházel z tureckého příhraničního města Ceylanpinar. Nad částí Rás al-Ajnu se mezitím vznášel hustý dým. „Navzdory dohodě o ukončení bojů, (Turecko) nadále podniká nálety a ostřeluje pozice (kurdských) bojovníků a civilní objekty,“ uvedl mluvčí SDF Mustafa Bali.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dnes naopak podle agentury Reuters řekl, že dohoda o příměří platí a na severovýchodě Sýrie se nebojuje. Doplnil, že turečtí a američtí činitelé budou v nepřetržitém kontaktu, aby dohlíželi na plnění dohody.

Americký viceprezident Mike Pence ve čtvrtek po setkání s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem oznámil, že bylo v oblasti dohodnuto příměří a turecká strana svou operaci přeruší do 120 hodin. Americký prezident Donald Trump následně uvedl, že klid zbraní zachrání miliony životů.

Turci se dohodli s USA na přerušení ofenzivy v Sýrii. Umožní milicím YPG, aby se z oblasti stáhly

Číst článek

Pokud bude dohoda o příměří dodržena, bude to pro Turecko podle Reuters znamenat, že se mu fakticky vyplnil cíl operace, kterou v severní Sýrii zahájilo 9. října poté, co Trump oznámil, že budou američtí vojáci z regionu staženi.

Spojené státy ve čtvrteční dohodě o klidu zbraní souhlasily s tím, že Turecko bude mít pod kontrolou bezpečnostní zónu širokou 32 kilometrů, vedoucí východně od řeky Eufrat až k hranici s Irákem.

Někdejší spojenci USA, syrské kurdské milice, se z oblasti musí podle dohody stáhnout. Zda budou klid zbraní kurdské milice dodržovat a přenechají kontrolu nad rozsáhlým územím Turecku, ale podle Reuters stále není jasné.

‚Jako dvě děti v ohrádce‘

Ankara od počátku tvrdí, že cílem operace je vyčistit oblast u tureckých hranic od teroristů, za něž označuje syrské kurdské milice. Chce tam také vytvořit pásmo, kam hodlá převézt z Turecka velkou část z 3,6 milionu syrských uprchlíků. Boje minulých dní vyhnaly z domovů desetitisíce lidí.

SOHR, která vede vlastní bilanci obětí, ve čtvrtek uvedla, že od 9. října přišlo v bojích o život 72 civilistů, na straně arabsko-kurdských SDF je 203 mrtvých bojovníků, proturecké syrské milice ztratily 171 členů.

Turecko se podle Zemana v Sýrii dopustilo válečných zločinů. ‚Členem EU by se stát nemělo,‘ řekl

Číst článek

Prezident Trump na setkání se svými příznivci ve velké aréně v texaském Dallasu ve čtvrtek večer místního času přirovnal boje mezi syrskými Kurdy a Tureckem k dětské potyčce, informoval americký list The Washington Post. „Jako dvě děti v ohrádce, musíte je nechat se poprat, než je odtrhnete,“ řekl Trump.

O ofenzivě pak prohlásil: „Bylo to docela surové… Bylo to zlé… Není legrace, když všude kolem létají kulky“. „Bez trochy tvrdé lásky – víte co je tvrdá láska, že? – by nikdy neuzavřeli dohodu,“ hájil Trump svůj postup ohledně Sýrie a následně označil Erdogana za „gentlemana“ za to, že přistoupil na klid zbraní.

Americký prezident, který v projevu také zmínil, že v ofenzivě na severovýchodě Sýrie, „nebyla prolita jediná kapka americké krve“, se dočkal hlasitého potlesku zaplněné arény.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov mezitím podle agentury RIA Novosti uvedl, že Rusko očekává od Turecka bližší podrobnosti k vyjednanému příměří. Erdogan se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem setká v úterý v Soči.

wal, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme