Při náletu v syrském Idlibu zahynulo nejméně 40 radikálů. Kdo za leteckým úderem stojí, není jasné

Nejméně 40 radikálů přišlo o život při náletu v provincii Idlib na severozápadě Sýrie. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na exilovou Syrskou organizaci pro lidská práva, která získává zprávy od svých informátorů v Sýrii. Útok se odehrál nedlouho poté, co bylo v pátek v oblasti vyhlášeno příměří. Kdo za leteckým úderem stojí, není jasné. Jeho oběťmi jsou ale podle všeho vysoce postavení velitelé místních džihádistických skupin.

Damašek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Budova v syrském Idlibu poškozená při předchozích bojích. | Foto: Khalil Ashawi | Zdroj: Reuters

„Cílem útoku bylo setkání vůdců džihadistických skupin Hurás al-Dín a Ansár al-Tauhíd a vůdců dalších extremistických skupin, které jsou na ně napojené. Schůzka se konala ve výcvikovém středisku,“ řekl AFP šéf SOHR Ramí Abdar Rahmán. Podle některých spekulací stojí za útokem Američané, podle jiných má nálet na svědomí ruská armáda.

Ochrana civilistů i bezpečnostní zóna. Trump se dohodl s Erdoganem na spolupráci v syrské válce

Číst článek

Skupiny Hurás al-Dín a Ansár al-Tauhíd operují v regionu Idlibu a jeho okolí. Skupina Hurás al-Dín vznikla loni z bojovníků, kteří se oddělili od nejmocnější islamistické skupiny v oblasti – Tahrír aš-Šám – a fronty An-Nusra. Jejími členy jsou i radikálové ze zahraničí.

Syrská armáda bojuje o provincii Idlib již od dubna a od té doby podle odhadů zahynulo na 950 lidí, uvedla agentura AFP. Příměří v pátek ohlásilo Rusko, které je spojencem Damašku a v Idlibu se podílí na bojích proti radikálům a povstalcům. V sobotu dopoledne organizace pro lidská práva informovala o tom, že syrská armáda začala klid zbraní dodržovat a zastavila nálety.

„Na obloze nejsou vojenská letadla a nálety ustaly,“ popsala situaci v Idlibu. Na jihu provincie byla slyšet jenom sporadická dělostřelecká palba jižně od města Idlib.

Asadova armáda s podporou Ruska bombardovala provincii Idlib. Zemřelo devět civilistů

Číst článek

Někteří Syřané, kteří předtím opustili své domovy, využili pauzy v boji a přišli si domů pro postrádané věci. Všeobecně se ale počítalo s tím, že klid zbraní bude brzy porušen, jak tomu bylo v minulých případech. Jedno příměří bylo vyhlášeno začátkem srpna a skončilo po třech dnech.

Syrská agentura SANA informovala, že armáda sice přistoupila na klid zbraní, ale vyhradila si právo boje obnovit v případě provokací ze strany protivníka.

Idlib má za sebou dlouhé bombardování a nálety, 8. srpna armáda zahájila pozemní ofenzívu, při níž získala část měst a vesnic, jež předtím kontrolovali radikálové. Nejdůležitější z nich je Chán Šajchún, ležící na důležité trase mezi Halabem (Aleppem) a Damaškem. Boje ale vyvolávají humanitární katastrofu, od dubna kvůli nim domovy opustilo až 400 tisíc civilistů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme