Sýrie prý nabízí pomoc s osvobozením Šalita výměnou za zmínění sankcí

Sýrie se zasadí o to, aby Palestinci propustili izraelského vojáka Gilada Šalita. Výměnou by ale muselo mezinárodní společenství zmírnit sankce, které na Damašek uvalilo kvůli pokračujícím represím vůči opozici. O údajné nabídce syrského režimu informují syrská opoziční média a také internetové zpravodajství v Izraeli.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Gilad Šalit. | Zdroj: Reuters

Šalita drží více než pět let palestinské hnutí Hamás v Gaze. Politické vedení Hamásu přitom sídlí v Damašku.

V minulosti už dokázali Syřané vůči Hamásu několikrát prosadit svůj vliv. Analytici ale pochybují, jestli by se to vůbec mohlo opakovat i v tak zásadní věci a navíc ve chvíli, kdy je Asadův režim v existenčním ohrožení.

Šéf syrské tajné služby údajně nabídl pomoc s propuštěním Šalita německému vyjednávači. Berlín by pak měl výměnou tlačit na západní mocnosti, aby omezily postih syrského režimu.

Dosavadní snaha německých a egyptských zprostředkovatelů zatím nepřinesla ovoce. Hamás požaduje za vydání Šalita osvobození stovek Palestinců držených Izraelem. Ten ale odmítá několik desítek z nich propustit.

Břetislav Tureček, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme