Reakce na sestřelení ruského letadla. Moskva dodala Sýrii protivzdušné rakety

Rusko už realizovalo dodávku protivzdušných raket S-300 do Sýrie, kde mají zvýšit bezpečnost ruských vojáků. Na schůzi ruské bezpečnostní rady to v úterý podle agentury TASS oznámil ministr obrany Sergej Šojgu. Moskva odeslala na syrské bojiště moderní protirakety v reakci na nedávné sestřelení ruského letadla Il-20 nad Středozemním mořem.

Moskva Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruský prezident Vladimir Putin a ruský ministr obrany Sergej Šojgu na zahájení výstavy a konference o vojenské technice Armija-2015 v Kubince u Moskvy

Ruský prezident Vladimir Putin a ministr obrany Sergej Šojgu | Zdroj: Reuters

Syrská armáda dostala čtyři odpalovací zařízení raket S-300, dodávka byla dokončena v pondělí, řekl ministr. Práce na vytvoření jednotného systému řízení syrské protivzdušné obrany skončí do 20. října. Výcvik syrských vojáků pro ovládání ruských protiraket už začal a potrvá tři měsíce, prohlásil Šojgu.

Podle ministra ruské ozbrojené síly kromě toho v Sýrii značně posílily svou obranyschopnost a zprovoznily systém radioelektronického boje, tedy rušiče radiových a internetových sítí.

„Odeslali jsme další zařízení. Kontrolujeme nyní jak bližší zónu do 50 kilometrů, tak i vzdálenější do 200 kilometrů, odkud přicházely útoky proti syrskému území,“ uvedl Šojgu.

Moskva ze sestřelení svého letounu viní Izrael, nehodu přitom způsobila Sýrie

Číst článek

Moskva dodávkou moderních protiraket reagovala na sestřelení ruského výzvědného letounu, který si v září syrské vládní síly spletly s izraelskou stíhačkou a sestřelily ho. O život přišlo všech 15 osob na palubě. Po incidentu dalo Rusko najevo, že viní výhradně Izrael, jehož stíhačky podnikající nálet v Sýrii se prý kryly za ruským strojem. Izrael ruskou verzi událostí popřel.

Šojgu už dříve prohlásil, že ruská armáda bude nad Středozemním mořem rušit družicovou navigaci, palubní radiolokátory a komunikační systémy bojových letounů, které budou útočit na pozemní cíle v Sýrii. Podobné operace provádějí vzdušné síly židovského státu, které v Sýrii ničí údajné íránské objekty. Írán je spojencem syrské armády.

Rakety S-300 mají dosah 250 kilometrů a jsou schopny zasáhnout několik cílů najednou. Moskva dodala tyto zbraně už několika zemím, mimo jiné Íránu nebo Číně. Podle kremelského poradce Jurije Ušakova hodlá Rusko ještě vyspělejší typ S-400 dodat Indii. Kontrakt má být uzavřen při nadcházející návštěvě prezidenta Vladimira Putina v Dillí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme