Ruský server zveřejnil záběry vraždy syrského vojáka ‚Vagnerovou armádou‘. Kreml se od nich distancoval

Ruský opoziční server Novaja gazeta zveřejnil šokující záběry z vraždy syrského dezertéra, které se údajně dopustili příslušníci soukromé takzvané Vagnerovy armády, skupiny ruských žoldnéřů operující na Blízkém východě. Mluvčí Kremlu v pátek záběry označil za šokující a nevyloučil, že ruští vyšetřovatelé se záležitostí budou zabývat.

Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Obětí se stal Syřan, který dezertoval z armády věrné prezidentu Bašáru Asadovi, jehož Moskva podporuje. (ilustrační foto) | Foto: Omar Sanadiki | Zdroj: Reuters

Podle ruského serveru k brutální popravě došlo v červnu 2017 v syrské provincii Homs. Obětí se stal Syřan, který dezertoval z armády věrné prezidentu Bašáru Asadovi, jehož Moskva podporuje. Vojáci svou oběť ubili kladivem, odřízli jí nožem hlavu, polní lopatkou uťali ruce, trup pověsili za nohy a spálili.

Ruská ‚Vagnerova armáda‘ opět v plné polní. Moskva využívá chaos v Libyi, aby získala přístup k ropě

Číst článek

Vrahové na videu hovoří plynně rusky, někteří mají zakryté tváře. Novaja gazeta jednoho z nich identifikovala jako příslušníka rozvědky Vagnerovy skupiny Stanislava D.

Žoldnéři Vagnerovy armády podle ruského tisku operují či operovali na Ukrajině, v Sýrii, Iráku, Libyi, Středoafrické republice a jiných zemích. Organizaci údajně financuje miliardář Jevgenij Prigožin, blízký spojenec ruského prezidenta Vladimira Putina.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v pátek podle agentury Interfax označil video publikované opozičním serverem za šokující. „Nevím, do jaké míry jsou správné závěry, k nimž (server) dospěl. V každém případě k tomu nemůžu nic sdělit, k těmto lidem nemáme žádný vztah,“ řekl mluvčí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme