Sýrie hodlá rozšířit ekonomické dohody s Ruskem, mají jí pomoci vyrovnat se se sankcemi Západu

Sýrie chce rozšířit své ekonomické a obchodní dohody s Ruskem, což by zemi mělo pomoci vyrovnat se s dopadem západních sankcí. Po pondělním jednání s ruskou delegací to podle agentury Reuters oznámil syrský prezident Bašár Asad. Ve skupině ruských politiků je vicepremiér Jurij Borisov a ministr zahraničí Sergej Lavrov.

Damašek/Moskva Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Syrský prezident Bašár Asad

Syrský prezident Bašár Asad | Zdroj: Reuters

Podle Reuters chce Rusko, které je spojencem Damašku v bojích občanské války, nyní pomoci syrské vládě zlepšit stav syrské ekonomiky, na niž nově dopadly přísnější americké sankce. Asad si také přeje, aby dříve dohodnuté ruské investice do klíčových odvětví ekonomiky byly úspěšné.

Syřané hladoví a protesty se opět probouzejí. Asadovy problémy přinášejí dilema i do spojenecké Moskvy

Číst článek

Později má Lavrov uspořádat tiskovou konferenci se svým syrským protějškem Valídem Mualimem.

Asadův velvyslanec v Moskvě Rijád Haddád návštěvu ruské delegace označil za „mimořádně důležitou“ vzhledem k obsahu jednání. Kromě ekonomických záležitostí je podle něj na programu také téma změny syrské ústavy.

Jeden ze západních diplomatů citovaných Reuters řekl, že „Rusko je vzhledem k tomu, že pomohlo Asadovi obrátit vývoj bojů, v nejlepší pozici na to, aby vyvinulo na Asada tlak“.

Stav syrské ekonomiky se rychle horší, mnoho obyvatel žije v bídě a místní měna se propadla o 80 procent, upozorňuje Reuters.

Rusko už kritizovalo sankce, které zavedly v červnu USA. Podle Washingtonu je jejich cílem omezit příjem Asadovy vlády a přitlačit ho k návratu k jednáním o ukončení konfliktu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme