Sýrie si připomíná čtyři roky od začátku války, mír je stále v nedohlednu

Dnes jsou to čtyři roky, co se rozhořel konflikt v Sýrii. Začal poklidnými demonstracemi proti režimu prezidenta Bašára Assada a vyvrcholil občanskou válkou. Do dnešního dne přišlo o život více než 220 tisíc lidí, včetně asi 10 tisíc dětí. Z domovů muselo odejít na osm milionů lidí.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Obyvatelé města Maarat Al-Nouman si prohlížejí škody po explozi automobilu, jak tvrdí bojovníci proti Assadovi

Obyvatelé města Maarat Al-Nouman si prohlížejí škody po explozi automobilu, jak tvrdí bojovníci proti Assadovi | Zdroj: Reuters

„Nemáme peníze, oblečení, nic. Nevíme, co bude dál. Nevíme, na co vlastně čekáme. Je to zoufalé,“ popisuje situaci krátce po přechodu hranic do Turecka jeden ze syrských uprchlíků.

Především do Jordánska a Turecka uprchly zhruba čtyři miliony lidí. Ti, co zůstali v Sýrii, potřebují humanitární pomoc. Situace v zemi je stále více nepřehledná.

Protiassadovské milice střílely v posledních dnech na budovy úřadů v oblasti syrského Aleppa. Město prakticky podlehlo zkáze a civilisté se dávají na útěk, protože jim nikdo není schopen garantovat bezpečnost.

Přehrát

00:00 / 00:00

Sýrie si připomíná čtyři roky od začátku války, mír je stále v nedohlednu. Se syrskou aktivistkou Souadou Nawfalovou mluvil Martin Ježek

Satelitní snímky ukazují, že se celá země v noci halí do tmy, nikde nic nesvítí. Podle bojovnice za lidská práva a syrské učitelky Souady Nawfalové to má všechno jenom jednoho viníka - samotného prezidenta Bašára Aassada a jeho režim.

„Přijela jsem do Prahy a mám vlastně jenom jedno poselství. Teroristou číslo jedna v Sýrii je režim Bašára Assada. A až padne tento režim, padnou všechny ostatní teroristické organizace," tvrdí aktivistka Nawfalová.

Nejprve organizovala protesty proti Bašáru Assadovi, a pak i proti Islámskému státu. Aktivisté nemohli podle ní demonstrovat tak, jak jsme na to na západě zvyklí. Pořádali se proto bleskové meetingy, kdy se demonstranti seběhli na pár minut a hned se zase rozešli.

Podle Nawfalové se i za Assada protestovalo a bylo běžné, že bezpečnostní složky střílely ostrými náboji do lidí. Na denním pořádku bylo prý i unášení a zatýkání aktivistů. Za Islámského státu se nestřílelo přímo, ale unášení a zatýkání se dělo stejně, říká syrská aktivistka.

„Náš způsob, který jsme zvolili, byly mírové demonstrace. To byla jediná naše zbraň a jediný náš způsob boje. Odpovědí ale bylo bombardování, mučení a zabíjení. A jak to dopadlo, to vidíte sami," dodává Souad Nawfalová.

Pohled ukazuje zničenou ulici ve městě Aleppo, na které jsou jako bariéry vyskládané pytle s pískem | Foto: Reuters

Poměrně jasno má v tom, jak by koaliční státy měly vůči Sýrii dál postupovat. Upozorňuje na to, že režim byl v Sýrii u moci 40 let. I když si podle ní někdo myslí, že tam byl klid, tak to není docela pravda. Situace naopak byla velice špatná, přestože ne tolik vyhrocená jako teď.

„Když vidíte, že Assad podle někoho není nepřítelem číslo jedna, že není největším teroristou v oblasti, tak je to bohužel problém. Mediální obraz skutečnosti je spíše ten, který vytváří režim, a ne realita," upozorňuje Nawfalová.

Přesto však přemýšlí o návratu do Sýrie. Chce pomoci lidem, kteří tam zůstali. Dobře si prý ale uvědomuje, že by jí to mohlo stát život.

V syrském městě Aleppo jsou budovy značně poškozené | Foto: Reuters

Jaromír Marek, Anna Jadrná, Martin Ježek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme