‚Islámský stát jsme v Sýrii porazili‘. Spojené státy stahují ze země své jednotky, uvedl Bílý dům

USA zahájily návrat amerických jednotek domů ze Sýrie a přecházejí do nové fáze boje proti teroristické organizaci tzv. Islámský stát. Uvedla to ve středu v prohlášení mluvčí Bílého domu Sarah Sandersová. Reagovala tak zprávy o chystaném stažení Spojených států ze Sýrie, které přinesla agentura Reuters a americká média s odvoláním na nejmenovaného vládního úředníka.

Damašek (Aktualizováno: 17:22 19. 12. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Armádní vůz USA severně od Manbidže. Snímek pochází z března 2017. | Foto: Rodi Said | Zdroj: Reuters

Stažení amerických vojáků ze Sýrie má podle vládního činitele souviset s porážkou teroristické organizace Islámský stát (IS), kvůli níž USA do této blízkovýchodní země své jednotky vyslaly.

Pentagon zprávu zatím oficiálně nepotvrdil. Agentura Reuters nejnověji uvedla s odkazem na zdroje z americké vlády, že stažení by se mělo uskutečnit někdy v termínu „za 60 dní a do 100 dnů“.

„IS jsme v Sýrii porazili a to byl jediný důvod naší přítomnosti tam během Trumpovy vlády,“ napsal americký prezident Trump na twitteru. Trump o stažení vojáků ze Sýrie mluvil už letos na jaře.

We have defeated ISIS in Syria, my only reason for being there during the Trump Presidency.

15:29 – 19. 12. 2018

13729 75162

V Sýrii stále neskončila občanská válka, která trvá už od roku 2011 a kvůli níž se radikálům z Islámského státu podařilo v předchozích letech ovládnout značné území v Sýrii a Iráku. O dobytá území sice organizace Islámský stát už přišla, ale zbytky jejích členů stále operují na východě Sýrie.

Čekání na mír

Americký ministr obrany James Mattis i další vládní činitelé v minulosti vyjádřili názor, že americké jednotky by se zatím neměly stáhnout, aby neumožnily opětovné posílení IS. Mattis se podle agentury Reuters domnívá, že USA by se neměly ze Sýrie stáhnout, dokud nebude v zemi dosaženo míru. Podle Mattise by si Trump vysloužil velikou kritiku, pokud by radikálové z Islámského státu obnovili v Sýrii svou sílu.

USA: Vojenská akce jakékoli strany v severní Sýrii vzbuzuje obavy. Považovali bychom ji za nepřijatelnou

Číst článek

USA mají v Sýrii nyní asi 2000 vojáků a spolupracují tam zejména na severovýchodě země s arabsko-kurdskou koalicí Syrské demokratické síly, jejíž hlavní součástí jsou kurdské milice YPG. Jejich podporou se Washington dostal do sporu s Ankarou, která se na severu Sýrie snaží potlačit kurdské milice YPG z obavy před nárůstem vlivu Kurdů u své hranice. Na její druhé straně v jihovýchodním Turecku totiž bojuje Ankara s kurdskými separatisty.

Informace agentury Reuters o údajném plánu stáhnout americké jednotky ze Sýrie přichází v době, kdy Turecko oznámilo novou ofenzivu proti YPG na severovýchodě země.

USA mají asi 5200 vojáků nyní také v Iráku u hranic se Sýrií, kde rovněž stále operují zbytky členů Islámského státu. 

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme