Sýrie stáhla poslední vojáky z Libanonu

Z Libanonu po třech desetiletích odešel poslední syrský voják. Odsun stvrdila rozlučková ceremonie na základně u syrských hranic za účasti nejvyšších armádních představitelů obou stran. Syrští vojáci vstoupili do Libanonu v roce 1976, aby tam zamezili občanské válce. Neodešli ale ani po jejím skončení.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

odsun syrských vojáků | Foto: AFP

Na letecké základně Rijak na východolibanonské planině Bikáa základně se k symbolickému aktu sešli velitel syrské vojenské rozvědky Rustum Ghazalí, náčelník generálního štábu syrských ozbrojených sil Alí Habíb a vrchní velitel libanonské armády Michel Sulajmán.

Pod vlajkami obou zemí pochodovaly vojenské kapely, s libanonskými vojáky se rozloučilo i posledních 300 syrských vojáků. Jednohlasně zvolali, že nikdy nezapomenou na 12.000 svých druhů, kteří byli v Libanonu zabiti, většina z nich během izraelské invaze v roce 1982. Na jejich památku odhalili velitelé obou armád mramorový pomník.

Generál Habíb v projevu ke shromážděným řekl, že se syrský prezident Bašár Asad rozhodl stáhnout syrské vojáky poté, co byla libanonská armáda přebudována a stala se schopnou bránit svůj stát. Zdůraznil také, že Sýrie "neměla v Libanonu žádné ambice, mimo jeho ochrany".

Z původních asi 40.000 Syřanů, kteří byli v Libanonu od roku 1976, odešlo v poslední etapě od února zbývajících 14.000 lidí. Poslední obsazený syrský post ve východolibanonském Andžáru, velitelství syrské vojenské rozvědky, byl vyklizen v pondělí.

Tlak na Damašek vystupňovala OSN loni v září, když vydala rezoluci požadující stažení všech jednotek. Sýrie na ni přistoupila až po únorovém atentátu na libanonského expremiéra Rafíka Harírího, když už mezinárodnímu tlaku nedokázala odolat.

Prověřit odsun Syřanů z Libanonu má ověřovací tým OSN, který dnes přicestuje do Damašku, kde mu syrští představitelé předají mapy svých základen v Libanonu . Generální tajemník OSN Kofi Annan má kromě toho zveřejnit zprávu Rady bezpečnosti OSN o syrské armádě v Libanonu a potvrdit její stažení.

Martin Hromádka, Adam Weiss Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme