Sýrie stáhla poslední vojáky z Libanonu

Z Libanonu po třech desetiletích odešel poslední syrský voják. Odsun stvrdila rozlučková ceremonie na základně u syrských hranic za účasti nejvyšších armádních představitelů obou stran. Syrští vojáci vstoupili do Libanonu v roce 1976, aby tam zamezili občanské válce. Neodešli ale ani po jejím skončení.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

odsun syrských vojáků | Foto: AFP

Na letecké základně Rijak na východolibanonské planině Bikáa základně se k symbolickému aktu sešli velitel syrské vojenské rozvědky Rustum Ghazalí, náčelník generálního štábu syrských ozbrojených sil Alí Habíb a vrchní velitel libanonské armády Michel Sulajmán.

Pod vlajkami obou zemí pochodovaly vojenské kapely, s libanonskými vojáky se rozloučilo i posledních 300 syrských vojáků. Jednohlasně zvolali, že nikdy nezapomenou na 12.000 svých druhů, kteří byli v Libanonu zabiti, většina z nich během izraelské invaze v roce 1982. Na jejich památku odhalili velitelé obou armád mramorový pomník.

Generál Habíb v projevu ke shromážděným řekl, že se syrský prezident Bašár Asad rozhodl stáhnout syrské vojáky poté, co byla libanonská armáda přebudována a stala se schopnou bránit svůj stát. Zdůraznil také, že Sýrie "neměla v Libanonu žádné ambice, mimo jeho ochrany".

Z původních asi 40.000 Syřanů, kteří byli v Libanonu od roku 1976, odešlo v poslední etapě od února zbývajících 14.000 lidí. Poslední obsazený syrský post ve východolibanonském Andžáru, velitelství syrské vojenské rozvědky, byl vyklizen v pondělí.

Tlak na Damašek vystupňovala OSN loni v září, když vydala rezoluci požadující stažení všech jednotek. Sýrie na ni přistoupila až po únorovém atentátu na libanonského expremiéra Rafíka Harírího, když už mezinárodnímu tlaku nedokázala odolat.

Prověřit odsun Syřanů z Libanonu má ověřovací tým OSN, který dnes přicestuje do Damašku, kde mu syrští představitelé předají mapy svých základen v Libanonu . Generální tajemník OSN Kofi Annan má kromě toho zveřejnit zprávu Rady bezpečnosti OSN o syrské armádě v Libanonu a potvrdit její stažení.

Martin Hromádka, Adam Weiss Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme