Sýrie zažívá nejkrvavější dny za posledních pět let. Při bombardování východní Ghúty zemřelo 250 lidí

První dny tohoto týdne jsou nejkrvavějšími v syrské občanské válce za posledních 5 let. Po bombardování povstalecké východní Ghúty za poslední dva dny zemřelo podle pozorovatelů nejméně 250 lidí. Bojuje se i na severu země.

Tento článek je více než rok starý.

Damašek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Trosky domu po bombardování ve východní Ghútě.

Trosky domu po bombardování ve východní Ghútě. | Foto: Bassam Khabieh | Zdroj: Reuters

Na bombardování východní Ghúty už reagovala syrská opozice. Před novináře předstoupil hlavní opoziční vyjednavač Naser Al-Hariri, který bombardování oblasti vládními a provládními silami odsoudil.

„To, co se děje v Ghútě, je válečný zločin. Mezinárodní právo je v tom jednoznačné, ale v Sýrii mezinárodní právo jako by neplatilo. Pro naše lidi v Sýrii je těžké pochopit, jak je možné, že je nikdo nepřichází ochránit. Ani přes používání chemických zbraní, bombardování barelovými bombami a to, že režim používá politiku vyhladovění opozice. Všechny rudé linie mezinárodního práva byly překročeny, přesto nikdo nikoho nežene k odpovědnosti,“ řekl politik.

OSN jednalo o vstupu Turecka do Sýrie. Operaci Olivová ratolest neodsoudilo

Číst článek

Ukázal také záběry z východní Ghúty, kterými dokládal utrpení statisíců lidí, kteří tam už pátým rokem jsou v obležení vládních sil. Poslední dny však - alespoň podle zpráv od exilové organizace Syrských pozorovatelů lidských práv - jsou vůbec nejkrvavější od roku 2013. Konkrétně od doby, kdy byly v oblasti údajně použity otravné plyny.

Zasažena byla i porodnice

Podle zmíněné exilové organizace se základnou v Londýně a s pozorovateli přímo v Sýrii během pondělí a úterý zemřelo po leteckém a dělostřeleckém bombardování nejméně 250 lidí. Jen v úterý bylo obětí 106. Vládní a provládní síly v oblasti podle dostupných informací bombardovaly to, co ve východní Ghútě zbylo z domů, ale zasáhly i nejméně čtyři zdravotnická zařízení včetně porodnice. Cílem bombardování byly také hlavní silnice, takže k zasaženým nemohly jezdit sanitky. OSN už několik měsíců upozorňuje, že je humanitární situace v oblasti kritická.

Bojuje se ale i jinde v Sýrii - nejvážnější situace je nyní v Afrínu na severu Sýrie u hranic s Tureckem. Turecké jednotky se tam v operaci Olivová ratolest pokoušejí vytlačit z oblasti kurdské jednotky - konkrétně milice YPG a jejich spojence. Kurdové už v minulých týdnech dostali posily od arabských jednotek své koalice. Nyní se na jejich stranu přidali i někteří příslušníci provládních sil. Kurdové však zdůraznili, že nejde o dohodu s režimem prezidenta Bašára Asada.

Zdeněk Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme