Sýrie zažívá nejkrvavější dny za posledních pět let. Při bombardování východní Ghúty zemřelo 250 lidí

První dny tohoto týdne jsou nejkrvavějšími v syrské občanské válce za posledních 5 let. Po bombardování povstalecké východní Ghúty za poslední dva dny zemřelo podle pozorovatelů nejméně 250 lidí. Bojuje se i na severu země.

Damašek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Trosky domu po bombardování ve východní Ghútě. | Foto: Bassam Khabieh | Zdroj: Reuters

Na bombardování východní Ghúty už reagovala syrská opozice. Před novináře předstoupil hlavní opoziční vyjednavač Naser Al-Hariri, který bombardování oblasti vládními a provládními silami odsoudil.

„To, co se děje v Ghútě, je válečný zločin. Mezinárodní právo je v tom jednoznačné, ale v Sýrii mezinárodní právo jako by neplatilo. Pro naše lidi v Sýrii je těžké pochopit, jak je možné, že je nikdo nepřichází ochránit. Ani přes používání chemických zbraní, bombardování barelovými bombami a to, že režim používá politiku vyhladovění opozice. Všechny rudé linie mezinárodního práva byly překročeny, přesto nikdo nikoho nežene k odpovědnosti,“ řekl politik.

OSN jednalo o vstupu Turecka do Sýrie. Operaci Olivová ratolest neodsoudilo

Číst článek

Ukázal také záběry z východní Ghúty, kterými dokládal utrpení statisíců lidí, kteří tam už pátým rokem jsou v obležení vládních sil. Poslední dny však - alespoň podle zpráv od exilové organizace Syrských pozorovatelů lidských práv - jsou vůbec nejkrvavější od roku 2013. Konkrétně od doby, kdy byly v oblasti údajně použity otravné plyny.

Zasažena byla i porodnice

Podle zmíněné exilové organizace se základnou v Londýně a s pozorovateli přímo v Sýrii během pondělí a úterý zemřelo po leteckém a dělostřeleckém bombardování nejméně 250 lidí. Jen v úterý bylo obětí 106. Vládní a provládní síly v oblasti podle dostupných informací bombardovaly to, co ve východní Ghútě zbylo z domů, ale zasáhly i nejméně čtyři zdravotnická zařízení včetně porodnice. Cílem bombardování byly také hlavní silnice, takže k zasaženým nemohly jezdit sanitky. OSN už několik měsíců upozorňuje, že je humanitární situace v oblasti kritická.

Bojuje se ale i jinde v Sýrii - nejvážnější situace je nyní v Afrínu na severu Sýrie u hranic s Tureckem. Turecké jednotky se tam v operaci Olivová ratolest pokoušejí vytlačit z oblasti kurdské jednotky - konkrétně milice YPG a jejich spojence. Kurdové už v minulých týdnech dostali posily od arabských jednotek své koalice. Nyní se na jejich stranu přidali i někteří příslušníci provládních sil. Kurdové však zdůraznili, že nejde o dohodu s režimem prezidenta Bašára Asada.

Zdeněk Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme