Sýrie trestá odpůrce režimu. Dál se bojuje i v Libyi

Ozbrojené síly syrského režimu drží v obklíčení město Banijás, jedno z center odporu proti diktatuře prezidenta Bašára Asada. Tvrdí to protivládní aktivisté, zahraniční média nemají do země přístup.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

amatérský snímek vojenské hlídky v jednom z tunelů v Damašku | Zdroj: ČTK

Podle opozice rozdala armáda zbraně svým stoupencům v okolních vesnicích. V celé zemi už během poslední razie represivní složky údajně pozatýkaly tisícovku domnělých nebo skutečných odpůrců vlády. Ta považuje demonstranty za militantní zločince a dává jim ultimátum ke kapitulaci do patnáctého května.

Ozbrojený konflikt neustává ani v severoafrické Libyi. Jednotky plukovníka Kaddáfího pokračovaly v ostřelování Zintanu, západní bašty rebelů u tuniských hranic. Na horské město dopadlo podle povstalců během noci víc než čtyřicet raket Grad.

Ofenzíva prorežimních sil vyvolala v oblasti další utečeneckou vlnu. Podle OSN odtud jenom během uplynulého víkendu uprchlo na 8 tisíc lidí, hlavně berberských žen a dětí.

Kaddáfího armáda nepřestává trápit ani vyčerpané civilisty v obležené Misurátě. Tamní přístav je zablokovaný kvůli nakladeným minám a hrozbě další palby, kterou se ale údajně podařilo letadlům NATO zastavit.

V samotném Tripolisu se v noci ozvaly dva mohutné výbuchy zatím neznámého původu. Diktátor, který vládne v Libyi přes 40 let, se od údajné smrti jeho syna při náletu spojenců neobjevil na veřejnosti.

Milan Kopp, Jan Prokeš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme