Turecko se o bezpečnost jižní hranice oprávněně bojí, říká Pompeo. Zelenou k ofenzivě ale USA nedaly

Spojené státy nedaly Ankaře zelenou pro vojenskou ofenzivu v Sýrii. V rozhovoru se stanicí PBS to řekl americký ministr zahraničí Mike Pompeo. Podle něj má ovšem Turecko „oprávněné“ obavy o bezpečnost na své jižní hranici. Turecká armáda ve středu zahájila útoky na severovýchodě Sýrie, kde působí oddíly syrských Kurdů. Turecko je řadí k teroristům, i když se Kurdové podíleli na boji proti Islámskému státu.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký ministr zahraničí Mike Pompeo. | Foto: Brendan McDermid | Zdroj: Reuters

Kurdové byli v boji proti Islámskému státu spojenci Spojených států, které ale o víkendu stáhly své vojáky z hraničních postů, což je považováno za krok umožňující tureckou invazi.

Turecká armáda zasáhla již 181 objektů kurdských milic. USA hrozí sankcemi

Číst článek

„Jsou (Turci) od jihu ohroženi terorismem. Dělali jsme, co jsme mohli, abychom odvrátili tuto teroristickou hrozbu od lidí v Turecku, přičemž jsme se snažili o to, co je pro americké zájmy nejlepší: odstranit hrozbu radikálního islámského terorismu pocházejícího ze Sýrie,“ řekl Pompeo.

K odchodu vojáků řekl, že se Američané stahují ze Sýrie, protože splnily svůj cíl, jímž bylo připravit teroristický Islámský stát o jeho území. Připustil, že při tom pomohly Syrské demokratické síly vedené Kurdy.

„Zůstaneme připraveni dělat to, co je třeba, abychom americký lid od této hrozby ochránili co možná nejvíc,“ dodal ministr.

Prezident Donald Trump, který v neděli nečekaně ohlásil stažení Američanů ze severní Sýrie, své rozhodnutí hájil tím, že Turci a Kurdové proti sobě bojují po staletí a že Kurdové se v Sýrii účastnili bojů kvůli vlastním územním zájmům.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme