Turecká armáda hlásí svou první oběť ofenzivy proti Kurdům. Na opačné straně má být 277 mrtvých

Turecká armáda, která od středy útočí na syrské kurdské oddíly na severu Sýrie, hlásí svou první oběť. Podle oznámení tureckého ministerstva obrany protivník ztratil od středy 277 lidí, z toho 49 v bojích v noci na pátek. Za prvních 24 hodin ofenzivy turecká armáda obsadila sedm syrských vesnic a obklíčila dvě pohraniční města. Turecko zahájilo útok s úkolem vyčistit pohraničí od kurdských oddílů YPG a připravit zřízení bezpečnostní zóny.

Aktualizováno Ankara/Damašek (Aktualizováno: 11:35 11. 10. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Náš přítel ve zbrani padl jako mučedník 10. října v boji proti teroristům z YPG v oblasti operace Pramen míru,“ stojí v prohlášení ministerstva k padlému tureckému vojákovi. Cílem turecké ofenzivy jsou kurdské oddíly YPG, jež jsou podle Ankary odnoží turecké Strany kurdských pracujících (PKK), označované za teroristickou organizaci.

‚Kousíček od nich padaly bomby.‘ Kurdové žijící v Česku se bojí o blízké, USA viní ze zrady

Číst článek

Turecko se ve svých bilančních zprávách nezmiňuje o civilních obětech. Syrská organizace pro lidská práva (SOHR) ve čtvrtek hovořila o deseti mrtvých civilistech.

Turecko má v plánu zřídit podél své jižní hranice na syrském území bezpečnostní zónu, do níž přesune až dva miliony syrských uprchlíků ze svého území. Přítomnost kurdských bojovníků v této oblasti podle Ankary představuje bezpečnostní riziko pro Turecko. Jeho ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoglu ve čtvrtek ujistil, že Turecko nemá v úmyslu zónu zřídit širší než původně ohlášených 30 kilometrů.

Turecká ofenziva, která v zahraničí vyvolala vlnu kritiky, naopak vytváří nové uprchlíky. Zatím se odhaduje, že kvůli ní opustilo své domovy 60 000 lidí. Podle humanitárních agentur je ohroženo až 450 000 lidí žijících v pohraničí.

Ze zahraničí dál zaznívá kritika tureckého útoku i amerického postupu, neboť USA před tureckou invazí stáhly své vojáky ze severu Sýrie. Paříž si kvůli postupu Ankary povolala tureckého velvyslance. Evropská komise označila ofenzivu za další překážku v mírovém procesu v Sýrii a Londýn vyzval ke zdrženlivosti.

Text pokračuje pod online reportáží

Český premiér Andrej Babiš sdělil, že Česká republika se ztotožňuje se společným postojem Evropské unie, která tureckou operaci odsoudila. Představitelé českých politických stran hovoří o zradě a o porušení mezinárodního práva.

Američané odvezou ze Sýrie vězně z řad Islámského státu. Při turecké ofenzivě by mohli uprchnout, bojí se

Číst článek

Itálie vyzvala Turecko, aby boje okamžitě zastavilo. Rusko chce prosadit dialog mezi syrskou a tureckou vládou, Írán vyzval Turecko, aby své vojáky ze Sýrie stáhlo.

Erdogan ve čtvrtek na kritiku reagoval pohrůžkou, že Turecko pošle syrské uprchlíky do Evropy. „Jestliže Evropa definuje operaci v Sýrii jako invazi, pak můžeme otevřít dveře a poslat 3,6 milionu syrských uprchlíků k vám,“ řekl.

Kurdské milice YPG jsou páteří Syrských demokratických sil (SDF), které ve čtvrtek ráno hlásily z pohraničních vesnic těžké boje. Turci podle nich zasáhli ve městě Kámišlí část věznice s velkým počtem zajatců Islámského státu (IS). Kurdské úřady to považují za pokus osvobodit nebezpečné teroristy. Do bojů se chystá zasáhnout syrská opozice, kterou Turecko od počátku syrské války podporuje. Její bojovníci míří ze západu k městům Tall Abjad a Rás al-Ajn.

Útok na novináře

Americký prezident Donald Trump, který je obviňován, že ponechal na holičkách kurdské spojence z bojů proti Islámskému státu, se hájí tím, že motivem Kurdů v boji proti teroristům bylo území. Řekl také, že Kurdové nepomáhali Spojeným státům tam, kde to neodpovídalo kurdským zájmům, a jako příklad uvedl vylodění protihitlerovských spojenců v Normandii za druhé světové války nebo boje amerických vojáků v Afghánistánu či v Tichomoří.

Analytik: Teprve se ukáže, jestli USA nechají Kurdy napospas Turecku. Eskalaci v Sýrii nikdo nechce

Číst článek

Šéf americké diplomacie Mike Pompeo odmítl tvrzení, že USA stažením svých vojáků z postů na severu Sýrie daly Turecku zelenou. Obavy Turecka o bezpečnost jižní hranice považuje za oprávněné.

Kriticky se k Trumpovi vyjádřil také evropský tisk, podle nějž prezident zrazuje kurdské spojence a dělá z USA nespolehlivého partnera.

Část české opozice kritizuje i premiéra Babiše, který v září v OSN podpořil plán Erdogana na vznik bezpečnostní zóny. Babiš v úterý vyjádřil překvapení nad tureckým záměrem podniknout vojenskou akci a vyslovil se pro svolání Rady bezpečnosti OSN.

Ankara podobně jako v minulých dvou ofenzivách, jež od roku 2016 vedla proti syrským Kurdům, zahájila výpady proti novinářům a uživatelům sociálních sítí za údajné podvrhy a šíření nepravdivých zpráv. Novinář opoziční platformy BirGün skončil ve vězení. Zatímco tato platforma ofenzivu kritizuje a informuje o obětech, oficiální turecká média situaci popisují jako boj proti teroristické Straně kurdských pracujících (PKK) a její odnoži YPG.

Hodně se spekuluje o osudu tisíců členů Islámského státu, jež ve věznicích a táborech střeží Kurdové. Podle amerického tisku nejnebezpečnější z bývalých bojovníků Islámskému státu chce americká armáda odvézt jinam. Panují obavy, že zajatci se v chaosu mohou dostat na svobodu a obnovit své boje.

jgr, zit, bej, vtk, pj, dok, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme