Za dva dny uteklo ze syrského města Idlib 25 tisíc civilistů. Spojenci Damašku bombardují jejich obydlí

V severosyrské provincii Idlib odešlo v minulých dvou dnech k turecké hranici 25 tisíc lidí, kteří prchají před prudkými boji. Informovala o tom v sobotu turecká agentura Anadolu. Podle jejího zdroje Muhammada Halládže ruská armáda a skupiny podporované Íránem, tedy spojenci Damašku, bombardovali v minulých dnech civilní obydlí.

Damašek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lidé chodí v blízkosti zničených budov ve městě Idlib | Foto: Khalil Ashawi | Zdroj: Reuters

Syrská vláda se pokouší vybojovat Idlib z rukou povstalců a islamistických radikálů od dubna. V minulých dnech byly obnoveny boje v plné míře a civilisté začali prchat po tisících. Většina jich podle Anadolu směřuje do Turecka nebo k turecké hranici.

Nálety v syrské provincii Idlib zabily sedm lidí a dvacet zranily, uvedla lidskoprávní organizace

Číst článek

Halládž řekl, že přesný počet uprchlíků není možné stanovit kvůli pokračujícím náletům i pozemním bojům. Vystěhované rodiny podle něj potřebují naléhavě přístřeší, deky a lůžka.

V oblasti Maara an-Númánu syrská armáda a její spojenci obsadili 15 vesnic, ruská vojenská letadla v neděli při útocích podle Anadolu zabila pět civilistů. Syrská organizace pro lidská práva oznámila, že u Maara an-Numánu od čtvrtka zahynulo 170 lidí včetně bojovníků osobu stran. Prorežimní síly přišly o 71 svých bojovníků.

205 tisíc lidí uprchlo

Halládž také řekl, že od začátku listopadu uprchlo před boji 205 tisíc lidí. Prorežimní síly podle něj nerespektují civilisty a útočí i na nemocnice, školy, mešity a obydlí ve snaze zabránit civilistům se vrátit. Idlib je podle místních úřadů domovem 2,4 milionu místních obyvatel a kromě nich tam žije dalších 1,3 milionu lidí, kteří tam přesídlili z jiných částí Sýrie.

Provincii ovládají z velké části radikální skupiny a oponenti Damašku. Syrskému režimu se díky ruské vojenské pomoci podařilo od roku 2015 získat pod kontrolu 70 procent syrského území.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme