Turecko chystá ofenzivu na severu Sýrie, potvrdil Bílý dům. Američtí vojáci operaci nepodpoří

Bílý dům podle agentury AP v neděli potvrdil, že Turecko brzy podnikne vojenskou operaci na severu Sýrie. Tisková mluvčí Stephanie Grishamová uvedla, že americké jednotky ofenzivu nepodpoří a ani se jí nezúčastní a nebudou se již vyskytovat v bezprostřední blízkosti oblasti.

Washington (Aktualizováno: 6:29 7. 10. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan představuje plán na vytvoření bezpečnostní zóny v Sýrii | Foto: Carlo Allegri | Zdroj: Reuters

Operace, kterou Ankara ohlásila v sobotu, podle AP vzbuzuje obavy o osud syrských Kurdů, kteří s Američany bojovali proti teroristické organizaci Islámský stát. Turecko je ale řadí k teroristům a ke spojencům zakázané Strany kurdských pracujících. Opoziční demokraté v USA, ale také vládní republikáni varovali, že dovolit Turecku invazi do severní Sýrie bude negativním signálem pro americké spojence ve světě.

,Trpělivost Turecka je u konce.‘ Erdogan zahájí v Sýrii operaci proti kurdským povstalcům

Číst článek

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan ale opakuje, že zóna u turecké hranice by měla být zbavena hrozeb ze strany ozbrojených milicí syrských Kurdů. Mají tak být vytvořeny podmínky nutné pro návrat syrských uprchlíků.

O Kurdech se ale prohlášení Bílého domu, nezvykle zveřejněné v neděli pozdě večer, nezmiňuje. Podle Bílého domu bylo prohlášení vydáno po telefonátu mezi americkým prezidentem Donaldem Trumpem a Erdoganem. Podle AP není zřejmé ani to, zda teď Washington zcela stáhne svých asi 1000 vojáků ze severní Sýrie.

Turecko podle nedělního prohlášení Bílého domu rovněž převezme odpovědnost za zahraniční bojovníky Islámského státu, které zadržely kurdské jednotky.

Arabsko-kurdská koalice Syrské demokratické síly, podporovaná Spojenými státy, v reakci na Erdoganovo sobotní vyjádření prohlásila, že se bude bránit „jakémukoli nevyprovokovanému útoku ze strany Turecka“ a že „nebude váhat přeměnit ve všeobecnou válku“ obranu oblasti, kterou ovládá na severovýchodě Sýrie.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme