Neúplné příměří. Syrská a ruská armáda nadále bombarduje Idlib, tři turečtí vojáci byli zraněni

Syrská armáda a její spojenci ve čtvrtek ostřelovali rebely ovládanou oblast na severozápadě Sýrie a zaútočili na turecká pozorovací stanoviště. Příměří v Idlibu, o kterém ve středu informovalo Rusko, tak podle turecké diplomacie není úplné. S odvoláním na sdělení Ankary, Moskvy a exilové Syrské organizace pro lidská práva (SOHR), která konflikt v Sýrii monitoruje, o tom informovala agentura Reuters.

Damašek/Istanbul/Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Záběry bombardování z provincie Idlib z 28. května | Foto: White Helmets | Zdroj: Reuters

Turecké ministerstvo obrany oznámilo, že syrská vládní vojska v části provincie Idlib, kde má platit příměří, odpálila 35 minometných granátů na turecká pozorovací stanoviště, přičemž zranila tři turecké vojáky a způsobila materiální škody.

Netušíme, jak to bude dál, říká muž, který v Idlibu vyhrabává mrtvé. Nálety na syrskou provincii pokračují

Číst článek

Nálety na rebely ovládané části Idlibu podle Syrské organizace pro lidská práva (SOHR) po noční přestávce ve čtvrtek ráno pokračovaly. Většina byla zacílena na oblast v okolí povstalci ovládaného města Chán Šajchún, které leží na jihu provincie. Rebelové podle SOHR útok opětovali.

Ruské ministerstvo obrany ve čtvrtek oznámilo, že ruské letouny podnikly čtyři nálety na ozbrojence v Idlibu, uvedla agentura RIA Novosti. Turecká armáda podle Moskvy požádala Rusko, aby pomohlo ochránit turecké vojáky v Idlibu před teroristy.

Příměří nepříměří

Ve středu ruská armáda informovala, že Rusko a Turecko vyjednaly úplné příměří mezi syrskými vládními silami a povstalci v Idlibu. V reakci na nejnovější útoky na turecká stanoviště ale turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoglu uvedl, že nemůže potvrdit, že v oblasti platí úplné příměří.

Na severozápadě Sýrie vede Ruskem podporovaná syrská armáda šest týdnů ofenzivu proti rebelům v místní občanské válce, která trvá od roku 2011. Tato oblast je poslední částí země, kterou syrský režim ještě nemá pod kontrolou.

OSN v pondělí varovala, že pokud boje na severozápadě Sýrie naberou na intenzitě, do sousedního Turecka by se mohly uchýlit dva miliony uprchlíků.

Bombardování a postup pozemních sil již přinutily desetitisíce lidí v oblasti opustit své domovy. Od dubna se ofenziva soustředila zejména v jižní části provincie Idlib a přilehlých částech provincií Hamá a Latákíja. Předchozí rusko-turecká dohoda o vytvoření demilitarizovaného pásma v Idlibu v poslední době prakticky neplatila.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme