Výbuch nálože zabil u hranic na severu Sýrie deset lidí. Turecko a Kurdové se vzájemně obviňují z útoku

Výbuch nálože nastražené v autě zabil v sobotu deset lidí a nejméně 25 dalších zranil v syrském městě Tal Abjád. To bylo jedním ze dvou příhraničních měst, která zažila nejtvrdší boje, když Turecko začátkem října zahájilo svou přeshraniční ofenzivu proti kurdským milicím YPG a společně se svými syrskými spojenci Tal Abjád dobylo. O incidentu informovala agentura Reuters.

Damašek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ulice severosyrského města Tal Abjád. | Foto: Khalil Ashawi | Zdroj: Reuters

Sobotní výbuch způsobil rozsáhlé škody na hlavní třídě Tal Abjádu, nad níž se podle záběrů zveřejněných na sociálních sítích vznášel hustý dým. Syrská organizace pro lidská práva, která monitoruje situaci v Sýrii z Londýna prostřednictvím svých aktivistů na místě, uvedla, že mezi oběťmi jsou mimo jiné čtyři členové jedné rodiny.

Při explozi bomby na severovýchodě Sýrie zemřelo několik lidí. Turecko viní z útoku kurdské milice

Číst článek

Místní obyvatelé připsali útok kurdským bojovníkům z YPG, stejně jako turecké ministerstvo obrany. Hlavní mluvčí arabsko-kurdské koalice Syrské demokratické síly naproti tomu obvinil z útoku „žoldáky podporované Tureckem“.

„Po vyhnání většiny Kurdů a vyrabování téměř všech obchodů a domů v této kurdské části Tal Abjádu se teď Tureckem podporovaní žoldáci snaží vyhnat zbývající kurdské obyvatele z jejich domovů nahodilými explozemi v civilních sektorech,“ napsal na twitteru mluvčí Syrských demokratických sil Mustafá Bali.

Kurdské síly uvádějí, že jejich bojovníci pokračují v gerilovém boji proti tureckým silám, popírají ale, že by cílily na civilisty.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme