Sýrie údajně předala Rusku důkazy o vině povstalců za chemické útoky

Rusko údajně dostalo důkazy, podle kterých za srpnové chemické útoky u Damašku můžou syrští povstalci. Materiály od šéfa syrské diplomacie Valída Muálima v Damašku převzal náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Rjabkov.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sýrie

Sýrie | Zdroj: ČTK

Rjabkov dále v syrském hlavním městě vystupňoval ruskou kritiku zprávy inspektorů OSN, kteří masové zabíjení z 21. srpna vyšetřovali. Zpráva inspektorů OSN je podle něj doslova nekompletní, zpolitizovaná a předpojatá.

Rusko závěry vyšetřování už dříve napadalo jako nedostatečné. Inspektoři Spojených národů přitom neměli za úkol ukázat na viníka, ale jednoznačně zjistit, jestli se na předměstí Damašku opravdu použily chemické zbraně, a případně určit jaké.

Expertní tým přímo na místě incidentu odebral zbytky munice a biologické vzorky z těl zasažených lidí. Na jejich základě pak odborníci určili, že na místě zabíjel nervový plyn sarin, který tam dopravily vojenské rakety.

Zdeněk Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme