Sýrie ukončí násilí proti civilistům, jinak jí hrozí sankce

Dnes končí třídenní ultimátum, které dala Liga arabských států Sýrii k ukončení násilí proti civilistům. Pokud ho nedodrží, hrozí zemi ekonomické sankce.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sýrie, Damašek

Sýrie, Damašek | Zdroj: ČTK

Damašek už odsouhlasil návrh Ligy arabských států vyslat do země skupinu pozorovatelů. Žádá ale změnu podmínek, které zatím organizace projednává.

Násilí v Sýrii přesto stále pokračuje, od pátku vládní jednotky zabily nejméně 22 lidí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Podrobnosti o Svobodné syrské armádě dodal blízkovýchodní zpravodaj ČRo Břetislav Tureček

Syrský režim opouští i poslední tradiční spojenci. Turecko se na začátku snažilo komunikovat s režimem prezidenta Asada a přimět ho k ukončení násilí. Své snahy už Ankara ale vzdala a naplno už podporuje syrskou opozici.

Francouzský ministr zahraničí včera varoval před jednostrannými kroky a vyzval k řešení krize na půdě OSN.

Rebelové sílí

Syrská opozice je vojensky stále silnější a je jen otázkou času, kdy režim prezidenta Asada padne. Prohlásila to alespoň americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová. Upozornila tak na skutečnost, že v krvavé syrské krizi už se zdaleka nedostávají ke slovu pouze zbraně vládních sil, ale také ozbrojení rebelové.

Nejčastěji se v této souvislosti mluví o takzvané Svobodné syrské armádě, která tvrdí, že má 25 tisíc členů. Podle skeptiků to ale není více než 2 tisíce vojáků.

Svobodná syrská armáda často přepadá vojenské transporty a dost často vraždí velitele, aby potom řadoví vojáci mohli přeběhnout a přidat se k opozici. Prozatím její činností padly desítky, možná už stovky lidí.

Shromaždiště má armáda v Libanonu a patrně také v Turecku.

Opozice není jednotná

Názor syrské veřejnosti na tyto povstalce není jednotný. Někteří Syřané argumentují, že zakládání povstaleckých oddílů poškozuje image lidové nenásilné revolty. Také poukazují na to, že rebelové poskytují argumentační munici vládě, která potom tvrdě zasahuje proti všem odpůrcům režimu.

V tuto chvíli tedy opozice jednotná není. Někteří analytici varují, že kdyby se Syřané měli spolehnout na bojovnou rétoriku Svobodné syrské armády, byli by v případě konfrontace rozčarováni výsledkem.

K opozici se také přidávají i činitelé současného režimu, aby si zachránili kůži, a tím ji diskreditují.

Český rozhlas, Břetislav Tureček, Matěj Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme