PŘED A PO: Jak změnil útok USA, Francie a Británie tři místa v Sýrii, na které dopadly rakety

Při spojeneckém útoku na Sýrii v noci z pátku na sobotu byly podle Pentagonu s úspěchem zasaženy tři cíle spojené se syrským chemickým vojenským programem. Americký generál Kenneth McKenzie ho označil za „velmi tvrdou ránu" syrskému chemickému programu.

Tento článek je více než rok starý.

Fotočlánek Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V noci na sobotu na Sýrii zaútočily USA, Británie a Francie v odvetě za chemický útok na syrskou Dúmu, při němž 7. dubna zemřely desítky lidí. Opozice a Západ tento útok připsaly syrskému režimu.

„Při nočních úderech ruský obranný protivzdušný systém nebyl použit a ten syrský nebyl účinný, protože byl aktivován až po úderech. Syrská protivzdušná obrana nezasáhla žádné naše letadlo ani raketu, řekl McKenzie.

Raketový křižník USS Monterey odpaluje rakety Tomahawk na Sýrii:

Rusko předtím oznámilo, že 71 ze 103 vypálených raket syrská protivzdušná obrana sestřelila.

McKenzie oponoval, že proti třem cílům bylo vypáleno 105 střel. Z nich 76 směřovalo na výzkumné centrum Barzá u Damašku. Cíl byl zničen a mezi vypálenými střelami bylo 57 raket Tomahawks.

Dále podle McKenzieho 22 „zbraní zasáhlo sklad chemických zbraní v Him Šinšáru, který leží západně od Homsu.

Atomová ponorka třídy Virginia USS John Warner odpaluje raketu Tomahawk na Sýrii:

Sedm dalších raket pak bylo vysláno a zasáhlo bunkr s chemickými zbraněmi na tomtéž místě. Syrská obrana vypálila podle generála 40 střel, z nichž většinu až po zasažení cílů.

Pentagon neví o žádných civilních obětech. O obětech mezi civilisty nebo syrskými vojáky neví ani ruský generální štáb.

Syrská armáda má podle Pentagonu velké materiální škody a přišla o značnou část materiálu spojeného s chemickými zbraněmi.

Raketový křižník USS Monterey odpaluje rakety Tomahawk na Sýrii:

To potvrdila francouzská ministryně obrany Florence Parlyová, podle níž má nyní Sýrie oslabené možnosti vyrábět a skladovat chemické zbraně. Náčelník generálního štábu francouzské armády François Lecointre k syrské protivzdušné obraně řekl, že se ukázalo, že je funkční, avšak její výkonnost „velmi omezená. Podle Lecointrea není důvod domnívat se, že si akce vyžádaly nějaké nechtěné oběti.

Petr Jadrný, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme