Sýrie už údajně dostala ruské systémy protivzdušné obrany S-300

Ruské raketové systémy S-300 už jsou údajně v Sýrii. V libanonské televizi to prohlásil syrský prezident Bašár Asad, podle kterého se také vládním silám v posledních dnech podařilo získat převahu nad povstalci. Dodávku protiletadlových raket ostře kritizují západní země.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruský raketový systém protivzdušné obrany S-300

Ruský raketový systém protivzdušné obrany S-300 | Zdroj: ČTK

Evropská unie minulý týden neprodloužila embargo na dovoz zbraní do Sýrie a Rusko hned poté oznámilo, že bude dodávat zbraně Damašku.

Moskva dodávky opakovaně obhajovala tím, že byly dojednané ještě před vypuknutím konfliktu a že jde o čistě obranná zařízení.

„Je to signál, že Rusko nechce ztratit na Blízkém východě důležitého spojence, jakým syrský režim je,“ vysvětluje politolog Šádí Shannah z analytického centra Glopolis.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reakce na zprávy o dodávce ruských raket do Sýrie zprostředkoval blízkovýchodní zpravodaj Břetislav Tureček

Ruská agentura Interfax ovšem citovala nejmenovaného ruského představitele, který tvrdí, že v syrské výzbroji není zatím ani jedna ruská raketa S-300.

Jenže i tento zdroj ujistil, že Rusko rakety dodá podle smlouvy.

Pokud už syrská armáda protivzdušné systémy opravdu dostala, podle vojenských expertů by měla daleko větší šanci bránit se eventuální intervenci západních armád, o které se průběžně spekuluje. Damašek by mohl také účinněji čelit izraelským náletům, jaké židovský stát letos už třikrát podnikl.

Přehrát

00:00 / 00:00

Politolog Šádí Shannah z analytického centra Glopolis sleduje situaci v Sýrii

Podle Shannaha ale stejně bude nějakou dobu trvat, než se systém podaří integrovat do syrské obranné protiletadlové sítě a než si na něj Syřané zvyknou.

Izrael proti plánovaným zásilkám ruských raket začátkem týdne důrazně protestoval. Střely S-300 mají dosah 200 kilometrů a představují prý hrozbu pro civilní letadla nad izraelským územím, Izrael proto podle ministra obrany Mošeho Jaalona nedovolí, aby je Sýrie začala používat.

Izraelci se navíc obávají, že raketový systém mohou získat protiizraelské skupiny a že se Damašek ani nebude snažit zabránit případnému útoku na Izrael a pokusu o osvobození Golanských výšin. Toto území Izrael okupuje od roku 1967.

Do bojů se totiž na straně vládních sil zapojilo i libanonské hnutí Hizballáh, s čímž kromě Izraele nesouhlasí ani Spojené státy.

Lavrov kritizoval syrskou opozici, prý se snaží vyvolat intervenci z ciziny

Číst článek

Prezident Asad dává najevo, že iniciativa je poslední dobou na straně režimu, podle Shannaha ale úspěchy provládních vojsk vůbec nemusí být trvalé.

„Je to boj na dlouhou dobu a nedá se říci, že územní ztráty nebo přímo ztráty na lidských životech, které v posledních týdnech postihují syrskou opozici, že by to byl nějaký přelomový bod v celém vývoji. To může být dočasná záležitost a v příštích měsících se ten stav zase může zvrátit,“ upozorňuje.

Helena Berková, Břetislav Tureček, Jan Richter, Martin Hromádka, krw Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme