Jak válka ovlivňuje přírodu? Sýrie ztratila za posledních deset let 20 procent svých lesů

Španělský deník El País zaujala studie zaměřená na to, jak se za poslední desetiletí proměnila příroda v Sýrii v důsledku krvavé občanské války. Výzkum se zaměřil zejména na syrské lesy a provedla ho skupina vědců ze španělských výzkumných center.

SVĚT VE 20 MINUTÁCH Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Syrské město Aleppo, 31. března 2024

Syrské město Aleppo zničené válkou, která v zemi vypukla v roce 2011, 31. března 2024 | Foto: Louai Beshara | Zdroj: AFP / Profimedia

Studie publikovaná v roce 2023 zjistila, že Sýrie v letech 2010 až 2019, přišla přibližně o 20 procent všech svých lesů. Dělostřelecké výbuchy vyvolávají lesní požáry, které se kvůli nedostatku zdrojů obtížně hasí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Výběr z komentářů, analýz a reportáží zahraničních médií

Váleční uprchlíci a chudé obyvatelstvo zase využívá stromy jako zdroj paliva. Tento neudržitelný způsob hospodaření s lesy znamená, že se oblast nemůže zotavit a postupně degraduje.

„Dopad válek se neomezuje jen na utrpení lidí, ale zasahuje i přírodu a všechny živé bytosti,“ vysvětluje v textu deníku El País jedna z autorek studie Angham Daiyoubová, třicetiletá Syřanka, která v roce 2018 odjela do Katalánska, kde začala studovat magisterský obor lesní hospodářství na univerzitě v Lleidě.

Zelená transformace je drahá, ale budoucnost bez ní ještě dražší. Český ‚fosilní skanzen‘ je neudržitelný

Číst článek

Utrpení syrského lidu zná z první ruky a její rodina zůstává v Sýrii. Nyní žije ve Španělsku, kde se rozhodla studovat, jak zbraně a bomby ovlivnily syrské životní prostředí.

Z výzkumu vyplývá, že od roku 2011, kdy válka v Sýrii začala, do roku 2019 konflikt zdevastoval bezmála pětinu lesních porostů v zemi. Úbytek lesů pokračuje a škody jsou největší v pobřežním horském pásmu na severovýchodě Sýrie a v okolí Damašku na jihu země.

Studie upozorňuje, že blízkost lesních oblastí k silnicím, uprchlickým táborům a městským sídlům je jednou z hlavních příčin odlesňování.

„Lesy jsou zásadní pro ekosystém a lidi i pro boj se znečištěním vody a ovzduší. Pokud jsou vykáceny, to vše je ztraceno. Navíc se ale mnoho zalesněných oblastí v Sýrii nachází v horách, a pokud zůstanou bez stromů, může to při bouřkách způsobit erozi, změnit mikroklima oblasti a vést k desertifikaci a suchu,“ cituje El País výzkumnici Daiyoubovou.

Rozteklá ranvej či helikoptéra, která kvůli horku neodstartuje. NATO bojuje se změnami klimatu

Číst článek

Výzkum poukázal i na to, že v desetiletí před válkou Sýrie vykazovala každoroční nárůst lesních porostů. Podle Daiyoubové lze závěry studie vztáhnout i na další konflikty.

„Podle odhadů byly ve vietnamské válce ztraceny dva miliony hektarů lesa, tedy asi pětina lesní plochy na jihu země. Také na Ukrajině dochází k zasažení chráněných oblastí, útěku zvířat, vypalování lesů a degradaci půdy,“ upozorňuje výzkumnice.

Připomíná, že Ženevská úmluva hovoří o ochraně přírody během konfliktů a vyzývá k sankcím vůči ozbrojeným skupinám nebo zemím, které během válek nedodržují zákony na ochranu životního prostředí, uzavírá slovy syrské výzkumnice španělský El País.

Alžběta Jurčová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme